Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD’den Gelecek Kritik Veriler Öncesi Bitcoin ve Altcoinlerde Son Durum

ABD’de kısa bir süre sonra açıklanacak ağustos ayına ait tarım dışı istihdam verileri ve işsizlik oranlarının Bitcoin (BTC) ve kripto paralara volatilite getireceği düşünülüyor.

ABD tarım dışı istihdam verileri TSİ bugün saat 15.30’da açıklanacak. Söz konusu verilerin genel olarak kripto para piyasasını çok fazla etkilemeyeceği düşünülse de birçok uzmana göre faiz kararı için enflasyon verisi kadar önem taşıyor. Piyasa analistleri, işgücü piyasasındaki gidişatın ABD Merkez Bankası (FED) tarafından alınacak faiz kararını ciddi bir şekilde etkilediğini düşünüyor.

Bir önceki veri beklentilerin altında 187 bin olarak gelmişti. Bugün açıklanacak veride ise beklentiler 170 bin seviyesidir.

Tarım endüstrisi haricindeki ağustos ayı içerisinde çalışan insanların değişikliğini ifade eden verilerin yukarı yönlü ilerlemesi durumunda dolarda artış yaşanabilir. Bitcoin ile ters korelasyon içerisinde hareket eden dolar endeksinin (DXY) artış göstermesi kripto para piyasasını olumsuz etkileyecektir.

Açıklanacak Veriler Öncesi Kripto Paralarda Son Durum

Kripto para piyasasında TSİ dün akşam saatlerinde yaşanan düşüşün ardından ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından gelen spot Bitcoin ETF başvurularını erteleme kararı da geri çekilmeyi derinleştirdi.

Son 24 saatlik periyotta Bitcoin %4,8 düşüşle 26.044 dolar seviyelerinden işlem görüyor. Major altcoinler de düşüşler yaşadı. Ethereum (ETH) %3,9 düşüşle 1.647, Ripple (XRP) %3,6 düşüşle 0,506, Cardano (ADA) %2,6 düşüşle 0,268 ve BNB (BNB) %4,4 düşüşle 214 dolardan işlem görüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!