Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD’den Kripto Bağlantılı Bankaya Darbe: Milyonlarca Dolara El Kondu!

ABD Gizli Servis’i, kripto para firmalarına hizmet veren Bahama bankası Deltec’in dolandırıldık faaliyetlerine karıştığı tespit ederek bankaya ait milyonlarca dolar değerinde varlığa el koydu.

Gizli servis tarafından aktarılan dosyalara göre kripto para ve diğer elektronik suçlar üzerinden yapılan kara para aklama soruşturması kapsamında, kripto ile olan bağıyla tanınan Bahama merkezli banka Deltec’e ait milyonlarca dolar değerinde varlığa geçtiğimiz haziran ayında el konuldu.

Yetkililer tarafından paylaşılan yeminli ifade de gizli servisin 58,5 milyon dolara kadar el koyma yetkisine sahip olduğu belirtilirken el koyma işlemlerinin 13 Haziran ve 15 Haziran tarihlerinde gerçekleştiği belirtildi. Öte yandan Gizli Servis tarafından el konulan varlıkların miktarına dair net bir açıklama yapılmadı.

Gizli servisin hedefinde yer alan hesaplar, New York’taki Mitsubushi Bank UFJ Trust adlı başka bir bankada bulunan ancak Deltec tarafından kurumsal müşteriler adına açılan emanet hesaplarıydı.

Kolluk kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada, bankanın uluslararası kara para aklama organizasyonlarına aracılık yaptığı belirtilirken müşterilerin parasını almak için yüksek getirili kazanç ürünleri sunulduğu vurgulandı.

Bununla birlikte sunulan kazanç ürünleri hiçbir şekilde gerçeği yansıtmazken tümüyle müşterileri kandırarak fon kopartmak amacıyla tasarlanmıştı.

Gizli servisin yaptığı açıklamanın satır aralarındaki şu ifadeler dikkat çekti:

Kolluk kuvvetleri, kripto para ve diğer finansal dolandırıcılıkları yürüten uluslararası kara para aklama sendikalarını araştırıyor. Mağdurlar hileli bir şekilde paravan şirketlere para aktarmaya teşvik edildi ve bu noktada para, fonların kaynağını, niteliğini, sahipliğini ve kontrolünü gizlemek için tasarlanmış, genellikle denizaşırı ülkelerde sona eren bir dizi transferden geçti.

USDT bağlantısı dikkat çekti

Dünyanın en büyük stablecoin ihraççısı Tether (USDT) 2021 yılına kadar birincil banka olarak Deltec’i kullanıyordu. Ancak 2021’de Tether, varlıklarının çoğunu Deltec’in rakibi Capital Union Bank’a devretmeye başladı.

Forbes, güncel olayların Tether ile bir bağlantısı olmadığını doğrularken Tether cephesinden el konmalara dair resmi bir açıklama gelmedi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!