Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

ABD’den Kripto Para Karıştırıcısına Yaptırım: Web Sitesine El Konuldu!

Yetkililer Kuzey Koreli hacker grubu Lazarus’un sıklıkla tercih ettiği Sinbad.io’nun resmi web sitesine el koyarken bağlantılı iki kripto para cüzdanını da dondurdu.

Kuzey Koreli hacker gurubu Lazarus tarafından sık sık para aklamak maksadıyla kullanılan kripto para mikseri Sinbad, ABD, Hollanda ve Finlandiya’nın yaptırımlarının merkezinde yer aldı. Yetkililer Sinbad’ın Lazarus dahil hacker grupları tarafından para aklamak için kullanıldığını vurgulayarak yaptırımlarda bulundu.

Sinbad.io isimli web sitesine FBI, Hollanda Mali İstihbarat ve Soruşturma Servisi (FIOD), Openbaar Ministerie (Hollanda savcılığı) ve Finlandiya Ulusal Soruşturma Bürosu tarafından el konuldu. Bununla birlikte Sinbad bağlantılı iki farklı kripto para cüzdanı ve iki e-posta adresi de donduruldu.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamada Sinbad’ın doğrudan Kuzey Kore bağlantılı Lazarus ile ilişkili bir kripto para mikseri olarak nitelendirildi:

Sinbad Kuzey Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin (DPRK) devlet destekli bir siber saldırı grubu olan OFAC tarafından belirlenmiş Lazarus Group’un önemli bir kara para aklama aracı olarak hizmet veren bir kripto para birimi karıştırıcısıdır.

Lazarus daha önce Atomic Wallet, Horizon Bridge ve Axie Infinity (AXS) saldırılarından elde ettiği varlıkların takibini imkansız hale getirmek için Sinbad’ı kullanmıştı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!