Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

AB’deki Yeni Yasalar Yüzünden İki Şirket Daha Kepenk Kapattı

Avrupa Birliği tarafından hazırlanan Kara Para Aklama ile Mücadele AB Direktifi, önümüzdeki yıl itibarıyla yürürlüğe girecek.

Bu direktifin yürürlüğe girmesiyle birlikte AB sınırları içerisindeki finans şirketlerinin müşterileri çok daha kapsamlı bir şekilde değerlendirmesi, platformdaki işlemleri çok daha etkili bir şekilde takip etmesi gerekecek.

Sıkı Denetim

Kara Para Aklama ile Mücadele AB Direktifi (kısaca AMLD5) 10 Ocak 2020 tarihinde yürürlüğe girecek.

Bu, Avrupa Birliği içerisinde faaliyet gösteren finans şirketlerinin 10 Ocak tarihinden sonra çok daha sıkı önlemler almaya başlayacağı anlamına geliyor. Bu “finans şirketleri” tanımının kripto para şirketlerini de kapsadığını belirtelim.

AB’deki yetkililer olası para aklama ve terörizm finansmanı işlemleriyle mücadele edebilmek için kıta genelindeki yatırımcıları çok daha sıkı denetim altında tutmayı planlıyorlar. Bu direktifin yürürlüğe girmesiyle birlikte pek çok yatırımcının kimliği, işlemleri ve bazı kişisel bilgileri çok daha yakından takip edilecek.

Kepenk İndirdi

Simplecoin ve Chopcoin adlı iki kripto para madencilik şirketi, AMLD5 yüzünden kepenk indirme kararı aldı.

The Block tarafından yapılan habere göre Simplecoin, AML5D direktifi yürürlüğe girmeden birkaç gün önce kapanacak ve artık hizmet vermeyecek. Simplecoin ekibinin söz konusu direktif hakkındaki açıklaması şu şekilde:

Bu yasa yürürlüğe girdiği zaman para aklamayla mücadele adı altında sizin, yani müşterilerimizin kimliklerini almak zorunda kalacağız. Kripto para madenciliği herkese açık olmalı ve biz kullanıcılarımızın kişisel gizliliklerini riske atmak istemiyoruz.

Simplecoin’in kurucularından Christian Grieger’ın açıklamalarına göre Ağustos 2018’de kurulan bu şirketin günümüzde 40 binden fazla kullanıcısı bulunuyor. Bu kullanıcıların platformdaki paralarını çekmek için 20 Aralık, hesaplarını silmek için ise 31 Aralık’a dek süreleri var.

Simplecoin’in yanı sıra Chopcoin adlı madencilik şirketi de söz konusu yasa yüzünden kapanıyor. Bu yeni direktifin getireceği zorunlulukları yerine getirmek istemeyen şirket, yasa yürürlüğe girmeden önce hizmet vermeyi durduracak.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment