Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Alım Gücü Yüksek Yatırımcılar, Bitcoin ETF Haberini Kabullendi Bile!

Matrixport tarafından yapılan analize göre yatırımcılar, spot Bitcoin ETF’sinin çok yakında onaylanabileceğini düşünüyor.

Kripto para hizmet sağlayıcısı Matrixport’un araştırma raporuna göre Bitcoin, geçtiğimiz ay boyunca %25 değer kazandı ve fiyat, özellikle ABD’deki işlem saatleri içerisinde yükseliş gösterdi.

Matrixport’un araştırma müdürü Markus Thielen, bunun “önemli bir gelişme” olduğunu söyledi ve “Bu, ABD’deki kurum ve yatırımcıların, ABD’de çok yakında bir spot Bitcoin borsa yatırım fonunun (ETF) listeleneceği haberini kabullendiğini gösteriyor.” dedi.

Rapora göre piyasa genelinde 92 milyar dolarlık işlemin yapılmasıyla hacimde %99’luk artış yaşandı. Bitcoin, %53’lük piyasa hakimiyeti ile diğer kripto paralar üstündeki baskınlığını sürdürüyor.

Şu anda SEC’nin onayını bekleyen 12 ETF başvurusu bulunuyor. Bunların onaylanması halinde yatırımcılar, regüle edilmiş bir ortamda, Bitcoin’in kendisini satın almadan ona yatırım yapabilecekler. Analistler, ETF’lerin onaylanması halinde kripto para piyasasına büyük miktarlarda fonun girebileceğini düşünüyor.

Matrixport sayılarına göre dünya genelinde 420-440 milyon arası kripto para sahibi bulunuyor. Bunların 260 milyonunun Asya, 54 milyonunun Kuzey Amerika, 38 milyonunun Afrika, 31 milyonunun Güney Amerika, 1,5 milyonunun Okyanusya’da olduğu tahmin ediliyor. Matrixport’a göre en fazla yatırımcı her ne kadar Asya’da olsa da “ABD’deki yatırımcı ve kurumların alım gücü, katbekat daha büyük.”

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!