Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Alman Bankacılık Devi, DLT Ağı Üzerinden Stablecoin Swap’ı Yaptı

Standard Chartered’ın fintech kolu SC Ventures, Deutsche Bank ile dağıtılmış defter teknolojisini (DLT) test etti.

SC Ventures ve Deutsche Bank, USDC ve EURS stablecoinleri arasında swap işlemi yaparak Universal Digital Payments Network’ün (UDPN) ilk kavram çalışmasını tamamladı.

SC Ventures, test çalışmasında merkeziyetsiz kimlikler oluşturmak için UDPN’in SDK’lerini ve API’larını kullandı ve farklı dijital cüzdanlar arasında bağlantı kurdu.

SC Ventures, Deutsche Bank’ın USDC ve EURS cüzdanlarına birkaç farklı transfer gönderdi. Buna karşılık Deutsche Bank da bir grafiksel kullanıcı arayüzü aracılığıyla SC Ventures’ın hesaplarına fon transferi yaptı.

Her iki taraf da UDPN’in DLT ağına bağlanabilmek için UDPN düğümlerini (node) kullandı.

Tamamlanması birkaç hafta süre çalışma içerisinde merkez bankası dijital paralarıyla (CBDC) ve dijital varlıklarla ilgili elde edilen bulgular raporlandı.

UDPN, ocak ayında Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda tanıtıldı. Ağ, yasal olarak düzenlenmiş stablecoinlerin, merkez bankası dijital paraları ile uyumlu şekilde çalışmasını sağlamak için geliştirildi.

UDPN altyapısı, dijital paraları, özel bankaları ve e-ticaret platformlarını birbirine bağlayabilecek şekilde tasarlandı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!