Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Analistler, Bitcoin Piyasasındaki Dengeyi Bozacak Şeyi Açıkladı

Kripto para analistleri, Bitcoin piyasalarındaki dengeyi bozabilecek etkenleri açıkladı.

Bitcoin (BTC) fiyatının yeniden 60.000-70.000 dolar aralığına gelmesiyle birlikte piyasadaki alıcılar ve satıcılar arasında denge sağlandı. Yatırımcılar, bir yandan spot Ethereum ETF‘lerinin son onayı almasını bekliyor.

QCP analistleri, “[Piyasadaki] bu sakin ortamı sadece spot-foward basis’in ve sürekli vadeli işlem sözleşmelerindeki fonlama oranlarının sürekli olarak yüksek kalması bozar ki bunlar, hala kuvvetli bir şekilde pozisyon alındığına ve dolayısıyla aşağı yönlü bir risk olduğuna işaret eder” dedi.

Fonlama oranı, sürekli vadeli işlem sözleşmesi yatırımcılarının sözleşme fiyatını endeks fiyatına yakın tutabilmek için birbirlerine dönemlik olarak yaptığı ödemedir. Bu oranın 1’in üstünde olması, alıcıların satıcılara ödeme yapmaya razı olduğunu gösterir ve bullish sayılır. Tersi durumda ise bearish bir tablo oluşur.

2014’te çökmüş kripto para borsası Mt. Gox, alacaklılarına geri ödeme yapmaya hazırlanıyor. Borsa, bunun için 140.000’den fazla Bitcoin’i yeni cüzdanlara transfer etmeye başladı. Geri ödemelerin Ekim 2024’e kadar yapılması bekleniyor.

Mt. Gox, bu Bitcoinlerin henüz satılmadığını açıklasa da QCP analistleri, “Piyasa, Mt. Gox cüzdanının geri ödemeye hazırlanma haberini belki de çok hızlı başından attı” dedi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!