Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Analistler Kripto Para Yatırımcılarını Uyardı: Momentum Yavaşlayabilir

Kurumsal yatırımcılar, borsa yatırım ürünleri aracılığıyla Bitcoin’e geçtiğimiz ay boyunca daha yoğun ilgi göstermeye başladı.

K33 Research tarafından paylaşılan rapora göre borsa yatırım ürünlerindeki Bitcoinlerde 27.095’lik bir artışla rekor seviyelere çıkıldı. Geçtiğimiz ay boyunca yakalanan ivme, BlackRock’ın yazın spot Bitcoin ETF’si için yaptığı başvurudan sonra görülenden daha kuvvetli.

K33 Research analistlerine göre borsa yatırım ürünlerdeki akışın yanında CME borsasındaki hareketliliğin de yüksek olması, kurumsal yatırımcıların Bitcoin’e yoğun talep gösterdiğine işaret ediyor.

CME’deki hem Bitcoin hem Ethereum vadeli işlemlerinin yıllık primi üç haftadır %15’in üstünde seyrediyor. Ayrıca borsadaki açık Bitcoin pozisyonlarının boyutu geçen hafta 110.000 BTC’yi aştı ve CME böylece dünyanın en büyük türev Bitcoin borsası olarak Binance’i geride bıraktı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 12 farklı spot Bitcoin ETF başvurusunu değerlendiriyor. Eğer Komisyon bu başvuruların hepsini aynı anda onaylamak isterse bunu en geç 17 Kasım’a kadar yapabilecek. Bu tarihin geçilmesi durumunda başvuruların hepsi aynı anda onaylanamayacak ve gözler son teslim tarihi olan 10 Ocak’a kayacak.

Analistler, “Böyle bir senaryoda kripto piyasalarındaki momentum yavaşlayabilir çünkü ETF’lerle ilgili kayda değer bir gelişmenin yaşanması için muhtemelen haftalarca beklenmek zorunda kalınır.” dedi.

 

 

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!