Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Analistlere Göre Bu Ay FED’in Faiz Kararı Bitcoin Fiyatını Yükselişe Geçirecek!

Kripto para borsası Bitfinex’in analistleri, FED’in ocak ayının sonunda faizleri sabit tutabileceğini belirterek Bitcoin fiyatında bir atış öngördü.

Bitfinex’in analistleri, ABD Merkez Bankası’nın (FED) ocak ayının sonunda açıklayacağı faiz kararında piyasanın geneli gibi sabit tutma kararı beklediklerini raporladı.

The Block’a konuşan analistler, FED’in faizi sabit tutma olasılığının çok yüksek olduğunu belirtirken bu durumun Bitcoin ve kripto paralar gibi risk ürünlerine karşı iştahı dinç tuttuğunu vurguladı.

FED’in sıradaki faiz kararı hakkında piyasanın genel beklentisini yansıtan CME FedWatch‘a göre 31 Ocak TSİ 22.00’da açıklanacak faizlerin 5,25-%5,50’de sabit kalma ihtimali %97,4 olarak görülüyor.

Bitfinex anaistleri ayrıca FED’in 2024 yılı boyunca politika faizini yaklaşık 75 baz puan düşürmeyi öngördüğü Ekonomik Projeksiyonlar Özeti’ne de işaret ederek bu durumun yatırımcılar için olumlu bir sinyal olduğunu hatırlattı. Analistler konu özelindeki açıklamalarının detaylarında şu ifadelere yer verdi:

Bu potansiyel indirim FED’in istikrar hedefiyle uyumlu olmaya devam ederse, ekonomiyi desteklemek için kritik bir hamle haline gelebilir. Ancak bu faiz indirimlerinin zamanlaması ve ölçeği önem taşımaktadır. Erken ya da aşırı indirimler enflasyonu yeniden alevlendirebilirken, gecikmeler ya da minimum indirimler ekonomik büyümeyi engelleyebilir.

Yaklaşık 2 yıldır enflasyonla mücadele kapsamında “şahin” politikalar güden FED’in gelecek yıl faiz indirimlerine başlayacağına kesin gözüyle bakılıyor.

CoinGecko verilerine göre son 24 saat içerisinde %0,3 değer kaybeden Bitcoin, yazım esnasında 42.576 dolardan işlem görüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!