verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Apple Servisleri Artık Ripple’ın Ödeme Sistemini Destekliyor!

Dün yapılan şok edici açıklamada Apple, Ripple‘ın açık kodlu Interledger Protocol’ünü  (Inter-Ledger Protocol; ILP) desteklediğini haber veren bir güncelleme geldiğini belirtti.

Bu, kripto para ve blockchain ödemelerinin yapılmasını sağlayan bir servis. Şuan için, Ripple’ın ILP’si, bir kaç farklı kripto para biriminin ağ üzerinden aktarılmasına olanak tanıyor ancak doğal olarak kendi XRP para biriminin yükselişini arttırmak amacıyla XRP kökenli transfer ve ödemeler için daha hızlı bir servis sağlıyor.

Farhan Hussain, Ripple ILP’sinin uygulamalı olarak nasıl çalıştığını ve bu konuyu sıcağı sıcağına anlatıyor. Bu videoya şuradan erişebilirsiniz.

Apple’ın bu güncellemesi hem macOS 11.1 hem de iOS 11.1 (verilen sıra önce iMac sonra iPhone modelleri için) kullanılarak Safari tarayıcıları üzerinden kullanılabiliyor gibi gözüküyor. Bu da aslında Apple’ın ileride Apple Store ödemeleri için kripto para kabul edebileceğine delalet ediyor. Daha da fazlası, Apple’ın şu anki ödeme servisi olan Apple Pay’in bu güncellemeye nasıl uyarlanacağını gözden geçirmeliyiz.

Apple Pay telefonlara, ‘temassız ödeme’ sayesinde ”yakın alan iletişimi” (Near-field communication; NFC) ödeme yöntemi sağlıyor. Ek bir sürü güvenlik önlemini saymazsak yeni banka kartları da aynı yöntemle çalışıyor ve bu yöntemi kullanarak ‘temassız ödeme’ teknolojisi geçerli olan mağaza, bar, kafe ve genel olarak her yerde Apple telefonları ile ödeme yapılabilmekte.

Ripple ILP’si ile birleşmesi sayesinde, NFC teknolojisi kullanarak kripto paraların temassız transferi için Apple Pay kullanımı pek tabii mümkün. Ve Ripple ILP sadece Ripple’ı desteklemediğinden dolayı bu yenilik bir çok farklı kripto para biriminin Apple’ın ödeme yöntemi ile kullanılabileceği anlamına geliyor. Dahası, Apple, ”yol arkadaşı” olarak Ripple ILP’yi seçtiğinden dolayı, diğer bir çok ödeme yönteminden önce Ripple XRP’nin Apple sistemlerine entegresini görmemiz de mümkün duruyor.

Ripple Hız Kesmiyor

Bu, bir kaç gün içinde Ripple hakkında yapılan büyük gelişmelerden sadece bir tanesi. Nisan ayının Ripple için ”fırsat ayı” olacağını söylemiştik ve görünüşe göre Ripple’ın ‘yedi cihandaki hakimiyeti’ gerçekleşmeye başladı. Apple ile neredeyse aynı ekipte yer almaları ve Santander için kaynayan dedikodu kazanını da hesaba katarsak, Ripple’ın geleceği büsbütün açık!

Piyasanın bu aralar biraz durgun olmasından ve bu haberlerin kokusunun çoktan çıkmasından kaynaklı Ripple’ın değerlerinin birden coşmasını beklemiyoruz ama gene de bu haberlerin hepsi ”kısa günün karı” olarak tarihe not düşülebilir.

Kaynak: cryptodaily

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment