verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Arcane Research Verileri Piyasadaki Haber Akışının Önemini Ortaya Koydu: Bitcoin’de Son Zamanların En Yüksek Volatilitesi

On-chain araştırma şirketi Arcane Research, Bitcoin (BTC) volatil hareketlerinin ABD faiz kararları esnasında son zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını bildirdi.

Arcane Research tarafından paylaşılan verilere göre geçtiğimiz hafta Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı esnasında Bitcoin üzerinde son zamanların en büyük volatil hareketi yaşandı. Piyasalarda bu tarz bir volatil hareket son olarak eylül ayının ilk haftasında gerçekleşen ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verileri esnasında görülmüştü.

Fed’in her faiz artışı, kripto para piyasası üzerindeki baskıyı artırıyor. Analistlere göre, piyasalar bu yüzden her FOMC toplantısından sonra yeni bir volatil hareketle karşı karşıya kalıyor. Eylül ayındaki FOMC toplantısında yaşanan bu ekstra yüksek volatil hareketin sebebinin ise ağustos ayında söz konusu toplantının yapılmayışı ve potansiyel bir sıkışmanın yaşanması olarak yorumlanıyor.

Görünen o ki ABD’li mali düzenleyiciler para politikalarında sıkılaştırmaya devam edecek. Yatırımcılar için önümüzdeki dönemde önem arz eden diğer 2 tarih ise 13 Ekim ve 2 Kasım olarak karşımıza çıkıyor. ABD’nin 13 Ekimde TÜFE verilerini açıklaması ve 2 Kasım‘da ise başka bir FOMC toplantısı düzenleyip faiz kararını kamuoyuna sunması planlanıyor. Piyasanın fikir birliğine göre sıradaki faiz artırımı bir kez daha 75 baz puan olacak.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!