Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Arthur Hayes, “En Önemli Makroekonomik Gösterge” Dedi, Bitcoin ile Shitcoin Mesajı Verdi

BitMEX’in kurucusu Arthur Hayes, merkez bankaları politikaları sebebiyle kripto para yatırımına devam edecek.

Kripto para borsası BitMEX’in kurucusu Hayes, yeni blog yazısında G7 merkez bankalarının politikalarını değerlendirdi.

“En önemli makroekonomik gösterge”

Arthur Hayes, “Dolar-yen kuru, en önemli makroekonomik göstergedir” dedi. Hayes, bir önceki yazısında yen’in güçlendirilmesi için Fed’in yeni basılmış dolarları kullanarak Japonya Merkez Bankası ile yen karşılığında sonsuz miktarda swap yapmasını önermişti.

Hayes, “G7, bunun yerine piyasayı yen, dolar, euro, sterlin ve Kanada doları arasındaki faiz oranı ayrımının, zamanla kapanacağına inandırmaya çalıştı” dedi.

Ama diğer G7 merkez bankalarının politika faizinin %4-5 aralığında, Japonya Merkez Bankası’nın politika faizinin ise %0,1 olduğunu söyledi.

“Japonya Merkez Bankası, faiz oranlarını yükseltemiyor çünkü Japonya’daki devlet tahvili piyasasının %50’sinden fazlasına sahip” yorumunu yaptı.

Faiz oranları düşecek mi?

Hayes, “Fed, haziranda yapacağı toplantıda enflasyon hala hedefin üstündeyken faiz indirimine gidecek olursa dolar-yen arasındaki fark, büyük ölçüde kapanır ve bu, yen’in güçleneceği anlamına gelir. Joe Biden, yükselen fiyatlar yüzünden anketlerde kan kaybettiği için Fed’in faiz indirmeye hazır olduğunu düşünmüyorum” dedi.

Hayes, Fed ile Japonya Merkez Bankası’nın yakın zamanda bir politika değişikliği yapmasını beklemiyor.

Bitcoin ve shitcoin mesajı

Arthur Hayes, “Bu oyunu nasıl oynayacağımızı biliyoruz. Kurtarıcımız Satoshi, 2009’da geleneksel finans şeytanını yenmemiz için gerekli silahı verdiğinden beri aynı oyunu oynuyoruz” dedi.

BitMEX kurucusu, Bitcoin’den ve daha sonra shitcoinlerden uzun pozisyon alacağını söyledi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!