verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Blockchain Tabanlı Sanat Platformu Artiox 7 Milyon TL Değerlemeyle Yatırım Aldı

Blockchain tabanlı bir sanat yatırım platformu olan Artiox, Keiretsu Forum Türkiye Melek Yatırımcıları tarafından 7 milyon lira değerlemeyle yatırım aldı. 

Artiox platformu, sigortalı sanat eserlerinin akıllı sözleşmelerle tokenize edilmesini ve alınıp-satılmasını sağlıyor. Yerli bir girişim olan Artiox, Haziran 2019’da Tuncay Dakdevir ve Cemal Doğan tarafından Ankara’da kuruldu.

7 milyon lirayla değerlendiriliyor

Dünyanın en büyük melek yatırımcı ağlarından Keiretsu Forum’un Türkiye şubesi, Artiox’a 7 milyon lira değerlemeyle yatırım yapıldığını açıkladı. Tohum yatırımlarını Mayıs 2019’da aldıklarını belirten Tuncay Dakdevir, Artiox’un ona benzer diğer platformlardan “çok önde olduğunu” ifade etti.

Artiox kullanıcıları, blockchain teknolojisiyle token haline getirilmiş sanat eserlerine istedikleri miktarda yatırım yapabiliyorlar. Platformdaki işlemlerin toplam hacmi, 2 milyon lirayı aştı. Artiox, alım-satım işlemlerinde kullanıcısından %0,5 komisyon alıyor.

artiox-genel-gorunum
Ahmet Güneştin’in “Pegasus’un Bulutu” adlı eseri, Artiox’un “Kolay Alım-Satım” platformunda satışa çıkarıldı

“NFT’leri yakından takip ediyoruz”

Platformda eksper onaylı ve sigortalı şekilde listelenen sanat eserleri için biricik sayılabilecek ve sadece o eseri temsil eden özel bir token bulunuyor. Non-fungible token sektöründeki gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyleyen Dakdevir, şöyle konuştu:

“Altyapımız NFT ile temsil edilen dijital sanat eserlerini platformumuzda listelemeye uygun. Ancak bu konuda gelişmelerin yatırımcı tarafına zarar vermeyecek şekilde ilerlemesini, dijital sanat eserleri tarafında taşların yerine oturmasını bekliyoruz.”

Sanatın “en güvenli varlık saklama araçlarından biri” olduğunu söyleyen isim, Son kullanıcının, daha önce sanat yatırımlarına ulaşım imkanları oldukça kısıtlıydı.” dedi. Dakdevir, aldıkları yatırım hakkında “çok heyecanlı olduklarını” ve platformdaki eser sayısının artacağını söyledi.