Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Avalanche Ağını ve AVAX’ı Canlandıran Stars Arena Nedir: SocialFi Çılgınlığı!

SocialFi furyasının yeni gözdesi Stars Arena, yatırımcıların büyük ilgisini çekerken Avalanche ağı ve AVAX fiyatı tekrardan canlandı.

Coinbase’in Base ağındaki FriendTech platformuyla öne çıkan SocialFi furyası Avalanche ağına taşındı. Stars Arena areya ismiyle eylül ayı sonunda hayata hayata geçen ve Avalanche ağında faaliyet gösteren platform, Web2 tarzı bir sosyal medya platformunun Web3 versiyonu gibi faaliyet gösteriyor ve kullanıcılarına çeşitli kazanç fırsatları sunuyor.

Özellikle ilk günlerde yaşanan ilgiyle birlikte birçok kullanıcı, diğer kullanıcıların profillerini adeta bir hisse senedi gibi alıp satarak on binlerce dolara varan kazançlar elde etti.

AVAX fiyatı yükseldi ağdaki hareketlilik arttı

Platforma gösterilen yoğun ilgiyle birlikte AVAX C-Chain işlem hacmi artarken AVAX fiyatı da son 1 hafta içerisinde %11 yükselerek üzerindeki ölü toprağı attı.

On-chain analiz platformu DeFiLlama verilerine göre Stars Arena üzerindeki toplam kilitli varlık (TVL) değeri de 1 milyon doların üzerine çıktı. DappRadar verileri ise son 24 saatlik zaman dilimi içerisinde Star Arena üzerinden 100 binden fazla benzersiz cüzdanın işlem yaptığını gözler önüne serdi.

Verilere göre 4 Ekim günü Avalanche ağındaki işlem sayısı son çeyreğin en yüksek seviyesi olan 577.000’e ulaştı.

Ava Labs kurucusu Emin Gün Sirer’in Stars Arena profili en çok ilgi gören profillerden biri oldu. Ortalama 100 AVAX değerlemeye kadar yükselen profil yazım esnasında 52,9 AVAX‘tan alıcı buluyor.

Stars Arena üzerinde referans sistemi ve paylaşım yoluyla kazanç sağlayan kullanıcılar, kripto para camiasındaki önemli isimlerin profillerini de bir hisse gibi alıp satarak kazançlarına kazanç kattı. Platformu erken keşfedip yüksek kazanç sağlayan kullanıcılar olsa da popülaritenin artmasıyla birlikte botlar tarafından istila edilen Stars Arena, ilk günlerindeki yüksek getiri çılgınlığını geride bırakmış gibi görünüyor.

Stars Arena nasıl kullanılır?

X (eski adıyla Twitter) hesabı olan her kullanıcı Stars Arena’ya ücretsiz bir şekilde kayıt olabiliyor. Hesaplarına para yatırmak isteyen kullanıcıların AVAX C-Chain yöntemiyle AVAX yatırması gerekiyor. Çekim işlemleri de aynı şekilde AVAX C-Chain üzerinden yapılabiliyor.

Kullanıcılar, tıpkı Twitter’da olduğu gibi gönderi paylaşıp etkileşim yaratarak kazanç sağlayabilirken buna ek olarak başka kullanıcıların profillerini “Buy” sekmesine tıklayarak satın alabiliyor. Uygun yatırım fırsatı gören kullanıcılar profil hisselerini alıp satarak kazanç sağlayabiliyor.

Stars Arena airdrop yapacak

Öte yandan Stars Arena’nın menü kısmında, önümüzdeki süreçte airdrop yapılabileceğine dair ilgi çeken bir sayfa yer alıyor. Bir puanlama sistemi üzerinden ilerleyen airdrop hakkında şu ifadeler yer alıyor:

Kullanıcılar platformla etkileşime geçerek puan kazanacak ve biriktirdikleri puanlara göre airdroplarla ödüllendirilecekler. Airdrop puanları 26 Eylül 2023 tarihinden itibaren haftalık olarak kullanıcılara dağıtılacaktır. Dağıtılan airdrop miktarı, tüm kullanıcılar tarafından biriktirilen toplam puan dayanacaktır.

Stars Arena güvenilir mi?

Platformun popülaritesi artarken bir “oltalama” uyarısı dikkat çekti. Kısa süre önce sosyal medya kullanıcıları tarafından paylaşılan ekran görüntüsüne göre Web3 cüzdanı Metamask’ın güvenlik detektörünün Stars Arena’yı güvenli olmayan site ibaresiyle işaretlediği görüldü. Stars Arena’nın Metamask üzerinde neden sakıncalı site olarak işaretlendiğine dair söylentiler dolaşsa da henüz ortada bir netlik bulunmuyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!