Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Avrupa, Dijital Euro Projesini Hazırlık Aşamasına Çekiyor

Avrupa Merkez Bankası, dijital euro projesini hazırlık aşamasına almaya karar verdi.

Avrupa Merkez Bankası, hazırlık aşamasında alınacak sonuçlara göre bir dijital euro çıkarıp çıkarmayacağına karar verebilir.

Avrupa’nın bir merkez bankası dijital parası (CBDC) çıkarıp çıkarmama konusunda iki yıl süren araştırma sürecinin sonunda karar alması bekleniyordu ancak Avrupa Merkez Bankası, süreç içerisinde kişisel gizlilik gibi unsurlar sebebiyle pek çok eleştiri aldı.

Araştırma sürecinin kasım ayında başlaması planlanıyor. İki yıl boyunca devam edecek olan bu süreç içerisinde dijital euroyla ilgili kanunnameler hazırlanacak, CBDC platformunu geliştirecek kuruluşlar belirlenecek ve daha farklı testler yapılacak.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) yöneticileri süreçte elde edilen sonuçlar doğrultusunda “bir sonraki hazırlık aşamasına geçilip geçilmeyeceğine” karar verecek.

ECB, hazırlık aşamasına geçiliyor olsa bile dijital euro konusunda nihai bir karar vermiş değil. Dijital euronun çıkarılıp çıkarılmayacağıyla ilgili karar, Avrupa Birliği bu konuyla ilgili yasal süreçleri tamamladığı zaman alınacak.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!