Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Avustralya Polisi, Kripto Para Vakaları İçin Özel Bir Birim Kurdu

AFR tarafından aktarılan bilgilere göre Avustralya Federal Polisi, kripto para vakalarıyla ilgilenmesi için özel bir birim kurdu.

Avustralya Federal Polisi (AFP), son dönemlerde yasa dışı kripto para işlemlerinde bir artış olduğunu gözlemledi. Kurulan yeni birim, özellikle suç gelirlerinin kripto para kullanılarak aklandığı vakalarla mücadele edecek.

AFP’nin yetkili isimlerinden Stefan Jerga tarafından yapılan açıklamalara göre bu vakalar ulusal güvenlik, siber suçlar gibi farklı alanları kapsayacak. Birimin görevlerinden biri, gerekli durumlarda farklı blockchainler arasında yapılan kripto para işlemlerini takip etmek olacak.

AFP bünyesindeki bu birime mal varlığına el koyma bakımından herhangi bir ek otorite verilmeyecek.

Avustralya’nın finansal istihbarat kurumu Austrac, bundan kısa süre önce kripto paralar üzerinden işlenen suçlara karşı uyarıda bulunmuştu.

Avustralya polisi geçmişte el koyduğu bazı kripto paralar sayesinde kayda değer oranlarda getiri elde etti. Yetkililer 2016 yılında o dönem için 5 bin dolar değerinde olan bir miktarda bitcoine el koymak için harekete geçmiş, bu operasyon başarıyla tamamlandığı vakit bitcoinlerin değeri 105 bin dolara yükselmişti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!