verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Avustralyalı Bitcoin Trader’ı İki Bankadan Tazminat İstiyor

Avustralya’daki bir bitcoin trader’ı, ayrımcılığa uğradığını öne sürerek Westpac ve ANZ adlı iki bankaya dava açtı. Allan Flynn adlı şahıs bu bankalar yüzünden zarar gördüğünü söylüyor ve 125 bin dolar tazminat istiyor.

Allan Flynn ülkedeki bazı bankaların bitcoin ve kripto para işletmelerine karşı sistematik şekilde ayrımcılık yaptığını söylüyor. Kişisel olarak trade yapmasının yanı sıra bir kripto para borsası işleten Flynn özellikle Westpac ve ANZ’ye işaret edip bu iki bankaya dava açtı. Australian Financial Review’dan James Frost’un haberine göre davanın mart sonunda görülmesi bekleniyor.

Bankalarda açtığı hesaplar bir bir kapanıyor

Allan Flynn üç yıl önce ilgili devlet kurumlarından (AUSTRAC) onay alıp bir dijital para borsası kurdu. İnsanlara alım-satım hizmeti veren Flynn 450 müşterisinin adına bitcoin satın aldı. Şu ana dek CBA, NAB, ING, Bendigo Bank gibi birçok farklı bankayla çalışan Flynn, buralardaki hesaplarının birer birer kapatıldığını söylüyor.

Bankalardaki hesapları kapatılan Flynn, aynı prosedürün diğer bitcoin trader’ları için de geçerli olduğunu gördü. Onun iddiasına göre bir bitcoin trader’ının banka hesabı “en az 60 kere kapatıldı.”

250 dolar tazminat teklifi

Avustralyalı girişimci bu bankalarla anlaşma sağlayamadıktan sonra Westpac ve ANZ ile görüşmeye gitti. Banka yetkilileriyle görüşürken onları bu hesabı kripto para işlemleri için kullanacağı konusunda bilgilendirdi ve hesabı bu doğrultuda açtı. İddiaya göre bankalar bu bilgiye rağmen işlemleri tespit eder etmez hesabını kapattılar.

Sebebini öğrenmek için şubeye giden Flynn’e “Hesabınız kripto para dolandırıcılığı şüphesiyle soruşturmaya alınmıştır.” yanıtı verildi. Flynn bankaların bu politikasını şikayet etmek için 2020 yılında Avustralya’daki Financial Complaints Authority (AFCA) ile görüştü. AFCA yaptığı soruşturma sonucunda Westpac’in aldığı kararın sözleşme koşullarına aykırı olmadığını belirledi.

Yine de, bankanın hesabı kapatma kararını Flynn’e yeteri kadar erken iletmediği belirlendi ve Flynn’e 250 dolar tazminat ödenmesine karar verildi. Flynn ise bu durumu şöyle yorumladı:

“Gerçekten içler acısı bir durum. Ben işimi kaybetmişim, onlar bana 250 dolar tazminat önerdi. Paranın daha bir sentini bile alamadım.”

İmza yetkisini de elinden aldılar

ANZ bu trader’ın banka hesabını kapatmakla kalmadı. Flynn, kardeşi adına açılmış bir miras hesabında imza sahibiydi. İddiaya göre banka onun bu yetkisini elinden aldı. Buna ek olarak, ANZ’deki çalışanların diğer finans kuruluşlarıyla iletişime geçip Flynn’in itibarını zedeledikleri öne sürülüyor.

Westpac temsilcileri gizlilik ilkesini gerekçe göstererek bu iddialara yanıt vermemeyi tercih ettiler. ANZ bu iddialara karşı bir tavır alırken dava hakkında yorum yapmayacağını açıkladı. Flynn yaşadığını öne sürdüğü tüm manevi zorluklar için 125 bin dolar tazminat istiyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!