13 Ocak tarihinde Trade Arabia kaynağını aktardığı bilgilere göre, Bahreyn Üniversitesi blockchain tabanlı diploma sunmaya başlayacak. Üniversite, konu hakkında Blockcert isimli firma ile beraber çalışacak...

Bahreyn Üniversitesi Blockchain Tabanlı Diploma Verecek!

blockchain

13 Ocak tarihinde Trade Arabia kaynağını aktardığı bilgilere göre, Bahreyn Üniversitesi blockchain tabanlı diploma sunmaya başlayacak. Üniversite, konu hakkında Blockcert isimli firma ile beraber çalışacak ve blockchain formatına uygun diplomaların sisteme işlenmesini gerçekleştirecek. Daha önce geçtiğimiz yılın Eylül ayında Bahreyn hükümeti blockchain teknolojisinin ülke ekonomisi için olan önemini vurgulamıştı.

Bahreyn Elektrik ve Su İşleri Bakanı Abdulhussain Mirza, şunları ifade etti:

”Blockchain’in kullanıcı verilerini koruma kabiliyeti gerçek bir gelişim göstergesidir, özellikle bu teknolojinin aralarında siber güvenliğin de bulunduğu farklı endüstrilerden farklı firmalara uygulanabilmesi ciddi bir gelişme gösterir.”

Bahreyn hükümet yetkilileri, blockchain teknolojisinin ülke ekonomisi için önemini daha önce de defalarca vurgulamıştı. Hükümet yetkililerinin bu düşüncesinin arkasındaki temel neden ise teknolojinin sağladığı ‘eşsiz’ nimetler.

Yaklaşık bir yıl kadar önce Blockchain ile ilgili olarak önemli adımlar atan Bahreyn, o günden bu güne konu ile ilgili yaptığı çalışmaları sıkılaştırmış durumda. O dönem konuşan ülkenin Ekonomik Gelişmeden sorumlu bakanı Khalid Al Rumaihi, Blockchain teknolojisinin Bahreyn için büyük bir fırsat olduğunu ifade etmişti.

Bahreyn’de aynı zamanda yakın dönemde Blockchain Akademisi de kuruldu. O dönem yerel medyada büyük yankı uyandıran gelişme; Bahreyn’in Blockchain ve kripto paralar konusunda ne denli ciddi olduğunun da bir çeşit yansıması olarak kabul edilmişti.

Özellikle üniversiteler blockchain tabanlı girişimler konusunda ciddi adımlar atmaya başladı. Geçtiğimiz tarihlerde MIT blockchain tabanlı dijital sertifika dağıtacağını duyurmuş ve 100 mezun için pilot program başlatacağını vurgulamıştı. Bunun yanı sıra Türkiye içerisinde Bahçeşehir Üniversitesi de blockchain tabanlı diploma vereceğini açıklayan kurumlardan birisi olmuştu.

Yorum yapmak için tıkla

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı

E-Posta Aboneliği

E-Posta aboneliği yaparak son dakika gelişmelerinden ve analizlerden anında haberdar olabilirsiniz!

Aboneliğiniz başarılı bir şekilde alınmıştır.

Bir hata ile karşılaşıldı, tekrar deneyiniz.