Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bakan Mehmet Şimşek’ten Kripto Paralara Dair Açıklama: Nihai Aşamaya Gelindi!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, mali suçlarla mücadelede kripto paralar ile çalışmaların belirli bir aşamaya geldiğini söyledi.

Bakan Mehmet Şimşek, bugün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda 2024 yılı bütçelerine ilişkin bir sunum gerçekleştirdi.

Anadolu Ajansı tarafından aktarılan bilgilere göre Bakan Şimşek, konuşmasının mali suçlarla mücadele ile ilgili kısmında kripto paralara da yer verdi:

Mali suçlarla mücadele temel önceliklerimiz arasındadır. FATF tarafından paylaşılan rapora göre, ülkemiz 40 FATF standardının 39’u ile uyumludur. Teknik uyum kapsamında, hazırlıkları devam eden tek husus kripto varlıklar ile ilgili çalışmalardır. Bu konuda da gerekli çalışmalarımız nihai aşamaya gelmiştir. Bu haliyle Türkiye teknik uyumda en başarılı ülkeler arasına girmiştir. Bu kapsamdaki çalışmalarımızı artırarak devam ettirmeye kararlıyız. Uygulamada sağlayacağımız etkinlik ile ülkemizi gri listeden çıkarmak için çaba gösteriyoruz.

Türkiye ekonomisine ilişkin hedef ve politikaların yer aldığı 2024 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı geçtiğimiz hafta Resmi Gazete’de yayımlanırken içerisinde ilk defa kripto paralara yer verilmişti.

Programda, kripto paralara mevzuat çalışmalarının devam edeceği ve vergilendirilmesine yönelik çalışmaların tamamlanacağı belirtilmişti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!