verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin Hırsızına 572 Milyon Dolar Para Cezası

Bir İngiliz vatandaşı, insanları dolandırıp toplamda 20.000’den fazla Bitcoin aldığı için 572 milyon dolar değerinde para cezasına çarptırıldı. Fakat yetkililer, ilgili şahsı henüz yakalayabilmiş değil.

ABD Emtia ve Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC), Manchester asıllı Benjamin Reynolds aleyhinde bir karar alındığını açıkladı. Güney New York Bölge Savcılığı tarafından alınan karara göre Reynolds, yaptığı Bitcoin dolandırıcılığı için mağdurlara yaklaşık 143 milyon dolar, para cezası olaraksa 429 milyon dolar ödeyecek.

22.190 tane Bitcoin topladı

Reynolds bünyesinde usta traderların yer aldığı, Control-Finance adlı bir firma kurduğunu açıkladı. Portföyünü bu ekibe emanet eden yatırımcılar, paralarının katlanacağını ve garanti kazanç elde edeceklerini düşündüler.

Dolandırıcıların kurduğu site reklamlar, referans programları, kampanyalar ve bonuslar ile yayıldı. Mayıs-Ekim 2017 tarihleri arasında 169’u Amerikan vatandaşı olmak üzere Dünya genelinden 1.000’den fazla insan, bu siteye 22.190,542 tane Bitcoin gönderdi.

O dönemde 143 milyon dolar eden Bitcoinlerin güncel değeri, 1.2 milyar doları aşıyor.

Paraları kendi hesabına aktardı

Reynolds’un iddialarının asılsız olduğu ve yatırımcıların portföylerini yöneten bir trader ekibinin olmadığı ortaya çıktı. En geç Ekim 2017’ye kadar para kazanmayı bekleyen yatırımcılar, o tarihe dek herhangi bir ödeme almadı.

CFTC tarafından aktarılanlara göre Reynolds, kullanıcılara vadettiği paraları kişisel hesabına aktardı. Yatırımcılar, tüm Bitcoinlerini kaybettiler.

İşlediği suç sonucunda toplamda 572 milyon dolar para cezası alan Reynolds, CFTC’nin denetiminde olan piyasalardan men edildi.