Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Binance’den Yeni Rezerv Raporu: Bitcoin Dışında Hangi Altcoin’den Ne Kadar Var?

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, dokuzuncu Proof of Reserves (PoR) verilerini yayınlarken kullanıcıların Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) varlıklarındaki azalma dikkat çekti.

Binance, şeffaflık için düzenli olarak paylaştığı Proof of Reserves (PoR) verilerinin dokuzuncusunu kamuoyuna sundu. 1 Ağustos tarihine kadar olan kripto para rezervlerini temsil eden bu verilerde bir önceki kullanıcı bakiyelerine kıyasla kayda değer azalmalar görüldü.

Yayınlanan detaylı çizelgede, kullanıcıların Bitcoin varlıkları bir önceki PoR’a kıyasla 3.835 BTC azalarak 588.622 BTC’ye düştü. Bununla birlikte kullanıcılara ait Ethereum bakiyesi de 95 bin ETH azalarak 4,07 milyon ETH’ye geriledi.

Öte yandan dikkat çeken diğer bakiye düşüşleri de BNB (BNB) ve Tether’de (USDT) görüldü. Veriler kıyaslandığında bir önceki rezerv raporlarına göre kullanıcıların borsada tuttukları BNB bakiyesi 432 bin azalarak 29,28 milyon BNB’ye geriledi. Tether rezervleri ise 210 milyonluk bir kayıpla 15,28 milyar USDT’ye geriledi.

Her ne kadar rezerv miktarları üzerinde piyasa şartlarına bağlı olarak bir azalma yaşanmış olsa da tüm varlıkların %100 ve üzeri şekilde teminatlandırılmış olması yatırımcılara güven verdi.

Verilere göre Binance üzerindeki Bitcoin miktarının kullanıcı bakiyelerine kıyasla teminat oranı %105,61, Ethereum’un teminat oranı %102,71, BNB’nin teminat oranı %113,85 ve USDT’nin teminat oranı ise %117,99 olarak kayıtlara geçti.

Bitcoin ve bazı altcoinlerde artış

Kullanıcı bakiyelerindeki net azalmaya kıyasla Binance’de bulunan Bitcoin varlıkları artarak yaklaşık 618 bin BTC’den, 621,63 bin BTC’ye yükseldi. Buna nazaran borsaya ait Ethereum varlıkları azalma göstererek 4,24 milyon ETH‘den 4,18 milyon ETH‘ye geriledi.

Destek verdiği ve kullanıcıların gündeminde olan diğer altcoinlerin başında ise Dogecoin (DOGE), Shiba Inu (SHIB), Ripple (XRP) geldi. Son veriler göz önüne alındığında borsanın elindeki DOGE bakiyesi artış göstererek 11,675 milyar DOGE’den 12,691 milyar DOGE’ye yükselirken SHIB miktarı ise önceki rapora kıyasla düşüş sergileyerek 79,148 trilyon seviyesinden 79,142 trilyon SHIB’e geriledi.

ABD’deki mahkemesiyle gündem yaratmaya devam eden XRP ise Binance’in artan varlıkları arasında yer aldı. Güncel verilere göre borsanın elindeki XRP miktarı 2,696 milyar seviyesinden 2,806 milyar seviyesine yükseldi.

Binance şimdiye kadar 30 farklı kripto para için PoR desteği sunarken Bitcoin, Ethereum, DOGE, SHIB ve XRP haricinde Tether (USDT), Binance USD (BUSD), BNB (BNB), Litecoin (LTC),  Solana (SOL), Chainlink (LINK), Chiliz (CHZ), Polkadot (DOT), Aptos (APT), Arbitrum (ARB) Mask Network (MASK), Enjin Coin (ENJ), WazirX (WRX), The Graph (GRT), PowerPool Concentrated Voting Power (CVP), Chromia (CHR), Curve DAO (CRV), 1inch (1INCH), Hashflow (HFT), SSV Network (SSV), Polygon (MATIC), Optimisim (OP), True USD (TUSD) ve Uniswap’ı (UNI) da destekliyor.

Borsanın ilerleyen süreçte daha fazla varlık için PoR desteği getirmesi bekleniyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!