verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bir Devrim: Bitcoin Tabanlı İlk Stablecoin Piyasaya Sürüldü!

Stablecoin ihraççısı Stably, devrim niteliğindeki ilk Bitcoin (BTC) tabanlı stablecoin’in piyasaya sürüldüğünü duyurdu.

2023 yılının Ocak ayında Ordinals protokolünün Bitcoin ağında hayata geçirilmesiyle başlayan süreç ağ üzerinde çıkarılacak bir stablecoin’e kadar uzandı. Stably, Ordinals protokolünü kullanarak Bitcoin ağında Stably USD isimli ilk BRC-20 stablecoin’in piyasaya sürüldüğünü açıkladı.

Şirket, bu yeni stablecoin’in ordinals ticaretini itibari para veya Bitcoin ile ödeme yapmaktan daha ucuz ve daha verimli hale getirebileceğini belirtti. Yapılan açıklamaya göre Stably USD dolar desteği ile çalışacak ve bu dolar varlıkları Prime Trust aracılığıyla güvenli bir şekilde saklanacak.

Prime Trust, ABD merkezli bir finansal hizmetler şirketidir ve kripto para birimleri ve diğer dijital varlıklar için güvenlik ve saklama hizmetleri sunmaktadır. Şirket politikası gereği, kullanıcıların Stably USD alabilmesi için kara para aklamayı önleme (AML) ve müşterinizi tanıyın (KYC) prosedürlerini tamamlaması gerekecek.

Halihazırda ordinals protokolünde yer alan bir NFT’yi ya da BRC-20 token’ı satın almak için kullanıcıların itibari para birimi kullanarak aracı ödeme yöntemleri üzerinden veya Bitcoin ile işlem yapması gerekiyor. Şirketin temel vizyonu, ödeme işlemleri için aracı olacak bu stablecoin ile piyasaya alternatif sunmak ve hareketlilik kazandırmak.

İhraççı firma Stably’nin Ethereum (ETH) tabanlı StableUSD (USDS) adlı bir stablecoin projesi piyasaya faaliyet gösteriyor. On-chain veri platformu Etherscan’e göre USDS’ye sahip toplamda 752 cüzdan var ve sadece 264.000 dolarlık bir piyasa değeri görülüyor. Kısa süre önce piyasaya sürülen Stably USD’nin ise güncel verilere göre 101 bin dolarlık piyasa değeri bulunuyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!