verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Birleşik Krallık Kripto Para Şirketlerini Uyardı: İki Yıla Kadar Hapis Cezası

Birleşik Krallık’taki Finansal Yönetim Otoritesi (FCA), kripto para şirketlerini uyararak yeni getirilecek reklam kısıtlamalarını ihlal etmenin iki yıl hapis cezasıyla sonuçlanabileceğini açıkladı.

Birleşik Krallık piyasalarını düzenleyen FCA tarafından bugün yapılan açıklamaya göre kripto para reklamlarıyla ilgili kısıtlamalar henüz netlik kazanmamış olsa da, bu alanda yüksek risk barındıran diğer yatırım araçlarına uygulanan kısıtlamalara benzer kısıtlamaların uygulanması planlanıyor.

Bu doğrultuda, halka yönelik reklamlar veren kripto para şirketlerinin net ve adil reklamlar vermesi ve müşterilere 24 saatlik bir cayma hakkı süresi tanıması gerekebilir.

FCA’nın açıklamasında, “Bu rejim, şirketin yurt dışı merkezli olup olmadığından veya reklamın hangi teknoloji aracılığıyla yapıldığından bağımsız olarak, Birleşik Krallık’taki tüketicilere yönelik pazarlama çalışması yapan tüm firmalar için geçerli olacaktır.” dendi.

Finansal Yönetim Otoritesi ayrıca firmaların bu rejime şimdiden hazırlanmaya başlamasını tavsiye ediyor ve “Şimdiden harekete geçmek, bu firmaların Birleşik Krallık’taki tüketicilere yasal bir şekilde reklam yapmaya devam etmesini sağlayabilir.” diyor.

Birleşik Krallık’taki yetkililer, kripto para sektöründeki reklamlara bir düzenleme getirme planını geçtiğimiz yıl gündeme getirmişti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!