verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin 68.000 Doları Geçti; Ether ile Birlikte Rekor Tazeledi

Kripto para piyasasında birkaç haftadır devam eden yükseliş trendi, bitcoin (BTC) fiyatını tarihte ilk kez olmak üzere 68.000 doların üstüne taşıdı.

Türkiye saati ile sabaha karşı 68.500 dolar seviyesini aşarak tüm zamanların fiyat rekorunu kıran Bitcoin’e, 4.800 doları aşarak kendi rekorunu tazeleyen Ethereum (ETH) eşlik ediyor.

Ekim ayı boyunca büyüme göstermesinin ardından dün 3 trilyon dolarlık değerlemeye ulaşan kripto para piyasası, CoinGecko verilerine göre 3.1 trilyon dolar seviyesine yaklaştı.

Global piyasalarda verilen enflasyon sınavının “gelecek birkaç ay boyunca gitgide daha çok kızışacağını” söyleyen ve Wall Street’teki yatırımcıların bunu “fark etmeye başladığını” belirten OANDA’nın kıdemli analisti Ed Moya, bu yatırımcıların enflasyona karşı hedge aramaya başladığını vurguladı.

“Eğer global tahvil getirileri bu hafta boyunca ağır kalırsa Ethereum’daki momentum devam edebilir ve 5.000 dolar hedeflenebilir. Bitcoin’in kısa vadede 70.000 dolara doğru ilerleyebilmesi için başka bir katalizöre ihtiyacı olacak.”

Fed, Finansal İstikrar Raporu’nun dün yayımladığı Kasım 2021 sayısında aralarında aracı kurumların, yatırım fonlarının, danışmanlık firmalarının ve daha farklı şirketlerin bulunduğu 26 temsilcinin görüşlerine yer verdi.

Finansal istikrar açısından nelerin tehdit oluşturduğuna yönelik fikir beyan eden temsilciler sırasıyla enflasyona, aşıya dayanıklı Covid varyantlarına, Çin’deki regülasyon ve gayrimenkul risklerine, ABD ile Çin arasındaki gerilime ve kripto paralara karşı uyardı.

Glassnode’un dünkü verilerine göre Bitcoin’in yakaladığı ivme, geçen hafta borsalarda yaşanan hareketliliğe yansıdı. Hafta boyunca borsalardan günlük yaklaşık olarak net 5.000 tane BTC’nin çıkması, dolaşımda olup da borsalarda tutulan bitcoinlerin oranını son yılların en düşük seviyesi olan %12,9’a düşürdü.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!