Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin ATH Yaptı: Güney Kore’nin En Büyük Kripto Para Borsasında Fiyat 72 Bin Dolar!

Bitcoin’in (BTC) Güney Kore borsalarındaki fiyatı, ‘kimchi’ primi sebebiyle 72.000 dolara kadar yükseldi.

Bitcoin, 5 Mart günü Güney Kore’nin en büyük borsası olan Upbit’te 96.530.000 wonu (72.000 dolar) gördü. Binance ve Coinbase gibi borsalara Upbit arasında oluşan bu %6’lık fiyat farkı kimchi primine bağlandı.

Öte yandan Ethereum (ETH) için de benzer bir durum yaşandı. ETH/KRW paritesi %7’lik bir prim oranına ulaşarak 5,28 milyon Kore wonu (3.956 dolar) seviyesine tırmandı.

Kimchi primi; Güney Kore borsalarındaki Bitcoin fiyatıyla global borsalardaki Bitcoin fiyatı arasındaki makası temsil eder. Calgary Üniversitesine göre kimchi primi, ilk kez 2016’nın başlarında görülmüştü

Ülkedeki yatırımcılar, borsalarda işlem yapacakları zaman BTC/KRW paritesini kullanıyorlar. Regülatörden lisans almamış yabancı borsalar, KRW paritesini destekleyemiyor. Bu, Güney Kore pazarıyla global pazar arasında fark oluşmasına yol açıyor.

Geçtiğimi yıllarda kimchi primi özelindeki artış beraberinde düşüşler getirse de bu her zaman aynı etkiyi yaratmadı. Bazı uzmanlar, kimchi primindeki bu artışın Güney Kore’li yatırımcıların artan alım talebine bağladı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!