Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin Balinaları Piyasadan Elini Çekti: Fiyatla Birlikte Yüzde 42 Düşüş Var!

Bitcoin balinaları, Bitcoin fiyatının 63.000 doların altına düşmesinden hemen önce işlem aktivitelerini azalttı.

Santiment verilerine göre, 23 Haziran itibarıyla 100.000 doları aşan Bitcoin balina işlemlerinin toplam sayısı son iki gün içinde 9.923 olarak kaydedildi. Bu, önceki iki günde kaydedilen 17.091 işlemden %42’lik bir düşüşe işaret ediyor.

Bu değişiklik, Bitcoin fiyatının 64.685 dolardan 63.422 dolara düşmesiyle meydana geldi ve yayın anında daha da gerileyerek 62.531 dolara indi.

Öte yandan Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi, kripto piyasası duyarlılığını ölçer ve bu endeks, Bitcoin’in kritik 60.000 dolar seviyesinin altına düşerek 59.122 dolara gerilemesinin ardından “Nötr” bir skor olan 51’e düştü. Bu, son 51 gündeki en düşük seviyesidir.

Spot Bitcoin borsa yatırım fonları (ETF) da son altı işlem gününde çıkışlar kaydetti. Farside verilerine göre, bu altı gün içindeki en büyük çıkış, 13 Haziran’da gerçekleşen 226,2 milyon dolarlık çıkış oldu.

Piyasa duyarlılığındaki bu değişiklikler ve balina aktivitelerindeki azalma, Bitcoin fiyatındaki dalgalanmaları etkileyerek yatırımcıların dikkatini çekmeye devam ediyor.

Balinalar işlemleri azalttı

Öte yandan, gelecekteki Bitcoin fiyatı üzerine bahis yapan balina yatırımcıları da geri çekildi. CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju, türev borsalardaki balina yatırımcılarının riskten kaçınma moduna geçtiğini belirtti. Ki, 23 Haziran tarihli X paylaşımında, borsalar arası akış nabzının (IFP) “kırmızıya” dönmesini bu düşüşün nedeni olarak gösterdi.

IFP, spot ve türev borsalar arasındaki Bitcoin hareketlerini izleyerek piyasa duyarlılığını yansıtır. Kırmızıya dönen IFP, yatırımcıların Bitcoin’lerini türev borsalarından çektiğini gösteriyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!