verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin (BTC) Ağında Kısa Süreli Panik: Yaklaşık 85 Dakika Boyunca Yeni Blok Üretilemedi

Bitcoin (BTC) ağında yaklaşık bir buçuk saat boyunca yeni blok üretilemedi ve bu durum kısa süreli bir paniğe yol açtı.

Bitcoin ağında 17 Ekim Pazartesi günü uzun zamandır görülmeyen bir olay yaşandı. Geçen hafta gerçekleştirilen zorluk seviyesi güncellemesiyle birlikte bir bloğun bulunma süresi ortalama 10 dakika civarına ayarlanmıştı. Fakat bugün TSİ 10.09 itibariyle Bitcoin ağı sessizliğe gömüldü ve yaklaşık 85 dakika boyunca yeni blok üretilemedi. Saat 10.09’da bulunan son bloğun ardından bir sonraki blok ancak 11.34’de üretilebildi.

Yaklaşık bir buçuk saat süren bu sessiz bekleyiş esnasında binlerce işlem bekleme sırasında kaldı ve ağ üzerinde yoğunluk yaşandı. Bitcoin hash rate seviyesinin tarihi zirvelerde gezdiği şu dönemlerde madenciler için karlılık oranları düşmeye devam ediyor ve bu durum zaman zaman yeni blok üretimine de yansıyor. Her ne kadar 85 dakikalık bu sessiz bekleyişin asıl sebebi bilinmese de, bazı yorumcular tarafından artan hash rate oranının blok üretimi üstünde etkisi olabileceği savunuluyor.

Birçok madencilik şirketinin yüksek maliyetler ve düşük Bitcoin fiyatı sebebiyle operasyonlarını durdurma kararı aldığı biliniyor. Ayrıca 2021 yılında Çin hükümetinin Bitcoin madenciliğini yasaklamasının ardından yaklaşık 100 dakika boyunca yeni blok üretiminin sağlanamadığı hatırlamak gerekiyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!