verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin (BTC) Bu Göstergeye Göre “Aşırı Satılmaya” Devam Ediyor: Bu Bölgeden Yüzde 300 Yükseliş Yaşamıştı

En çok kullanılan indikatörlerden biri olan Stokastik Göreceli Güç Endeksine (Stoch RSI) göre Bitcoin (BTC), “aşırı satış” bölgesinde bulunmaya devam ediyor.

Yaklaşık 1 yıldır düşüş trendine devam eden Bitcoin, son 1 aydır 20.500 dolar seviyesinin altında seyrediyor. Aşırı alımı ve satımı gösteren Stoch RSI, Bitcoin grafiğinde daha önce Nisan 2014-Eylül 2015 ve Nisan 2018-Nisan 2019 tarihleri arasında görülen ve “aşırı satış” bölgesi olan dip seviyelerde bulunuyor.

Birçok uzun vadeli yatırımcının bu göstergeyi takip ederek dip seviyelerdeki aşırı satış bölgesinden alım yaptığı biliniyor. Bitcoin’in 1 aylık grafiğine bakıldığında tarih boyunca 3. defa görülen indikatördeki bu seviyeler, birçok yorumcu ve analist tarafından uzun vadeli yatırımcılar için büyük bir şans olarak görülüyor.

İndikatör bu seviyelere daha önce geldiğinde Bitcoin, kısa vadede %300’e yakın yükseliş performansı göstermiş ve küçük bir düzeltmenin yükselişine devam etmişti. Şu an bulunduğumuz 19.000 dolar seviyelerinden %300 yükselmesi durumunda Bitcoin, 75 bin dolar seviyelerine gelerek yeni bir tüm zamanların en yüksek seviyesi (ATH) yapmış olacak.

Stoch RSI aşırı satış bölgesinde bulunurken piyasadaki yatırımcıların duygularını yansıtan “Korku ve Açgözlülük” endeksi ise “aşırı korku” bölgesi olan 20 seviyelerinde seyrediyor. Birçok yatırımcının “korkuyu satın al” mantalitesiyle hareket ettiği düşünülüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!