Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin (BTC) Bu Metriğe Göre Henüz Dibe Ulaşmadı: Yeni Düşüşler Kapıda!

The Cryptoverse’in kurucusu ve kripto para analisti Benjamin Coven ayı piyasasının değerlerini içeren bir Bitcoin (BTC) metriği paylaştı. Metriğe göre fiyat henüz dip seviyeye ulaşmadı.

Analist Benjamin Coven, geçmiş ayı sezonlarıyla içinde bulunduğumuz sezonu kıyaslamada kolaylık sağlayacak önemli bir metrik paylaştı. “BTC Market Cycle Peak ROI” isimli bu metrik mevcut döngünün zirvesinden itibaren yatırımların getirisini ölçerek piyasanın şu anda karşı karşıya olduğu kayıpların derinliği belirleniyor.

Yatırım getirisi veya maliyet getirisi (ROI), net gelir ile yatırım arasındaki orandır. Yüksek bir yatırım getirisi, yatırımın kazancının maliyetine göre daha avantajlı olduğu anlamına gelir. Ayı piyasalarında ise bu tersine döner. Kripto para piyasasının kârlılığının yeni düşük seviyelere inmesiyle birlikte, perakende ve kurumsal yatırımcılar satın alma işlemlerinden vazgeçme ve dijital varlıklara olan maruziyetlerini kademeli olarak azaltma eğilimindedir.

Analistin metriğine göre önceki ayı piyasalarına kıyasla bu ayı döngüsünde, Bitcoin’in en yüksek seviyesinden ROI düşüşü göründüğü kadar şiddetli olmadı. Şu anda Bitcoin henüz önceki döngülerin ROI’sinin dip seviyesine ulaşmış durumda değil. Bununla birlikte analiste göre 0,3 ROI oranında düşüş, piyasanın zaten derin kayıplar yaşadığını ve şimdi büyük olasılıkla hızlanma aşamasına doğru ilerleyeceğini göstermektedir.

Öte yandan metriğe göre piyasada gerçekleşen kayıp henüz 2018 ayı piyasasında gördüğümüz değerlere ulaşmadığı için daha fazla düşüş yaşanabilir. Yine de veriler uzun süredir devam eden düşüş sürecinde sona yaklaşıldığını gösteriyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!