Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hong Kong’dan Kripto Para Borsalarını İçeren Düzenlemeye Onay

Hong Kong yasama konseyi, kara para ile mücadele ve terörün finansmanı (AML) protokollerinde sanal varlık hizmet sağlayıcıları (VASP) içerecek şekilde yeni bir değişikliğe gitti.

Yasama kurumu tarafından yayınlanan yeni değişiklik metninde, 1 Haziran 2023’ten itibaren yürürlüğe girecek yeni bir lisanslama rejimi oluşturulduğu belirtildi. Yeni rejim kapsamında kripto hizmet sağlayıcıları geleneksel finans kuruluşları ile aynı mevzuata tabi olacak.

Mevzuat kapsamında artık Hong Kong’ta faaliyet göstermek isteyen VASP‘lerin katı AML yönergelerinin ve yatırımcı koruma yasalarının gerekliliklerini yerine getirmesi gerecek. Yatırımcılar tarafından regülatörlerin kripto para borsası FTX’in iflasını fırsat olarak görerek bu AML prosedürlerini devreye soktuğu iddia edildi.

Hong Kong’un kripto para piyasalarının düzenlenmesine yönelik yoğun bir çalışması bulunuyor. Yakın tarihli bir konferansta yeni regülasyonlar hakkında ipuçlarına yer verilmişti.  Hong Kong yetkilileri ekim ayında düzenlenen FinTech haftasında, küresel sanal varlık hizmet sağlayıcılarını şehre davet etmeye hazır olduklarını belirtti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!