Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin (BTC) Madencilik Zorluğunda Ciddi Düşüş: Son 16 Ayın En Büyüğü

Bitcoin (BTC) madencilik zorluğu ciddi oranda düşüşe tanıklık ederek son 16 ayın en büyük gerilemesini yaşadı. 

Kripto paralarda yaşanan düşüş ve global çaplı ekonomik sorunların getirdiği krizler madencileri etkilemeye devam ediyor. Bunun bir yansıması olarak da Bitcoin madencilik zorluk seviyesinde düşüş gözlemlendi. Aslında tüm bu zorlu sürece ve 1 yıldır devam eden ayı piyasasına rağmen madenciler bir şekilde ayakta kalmış ve cihazlarını kapatmamayı tercih etmişlerdi. Fakat yaşanan son zorluk düşüşü gösteriyor ki nihayetinde kar etmeyen cihazların fişleri çekilmeye başlandı.

En son 10 Ekim’de %13,55 artan ve ardından 21 Kasım’daki ayarlamada rekor kıran zorluk seviyesi, 36,95T’ye kadar yükselmişti. Bu durumun beraberinde birçok madencilik şirketini iflasa zorladığı ve yeni yatırımların önünü kestiği düşünülüyor.

Özellikle ağustos ayından beri istikrarlı bir şekilde yükselen madencilik zorluk seviyesi dün tamamlanan yeni ayarlamayla birlikte %7,32 düşerek 34,24T oldu. Bu düşüş, geçtiğimiz senelerde Çin’in ülke genelinde madenciliği yasaklamasının ardından yaşanan en büyük düşüş olarak kayıtlara geçti.

BTC.com madencilik havuzundan alınan verilere göre yaklaşık 13 gün sonra gerçekleşecek bir sonraki zorluk seviyesi ayarlanmasında da %0,16’lık bir düşüş bekleniyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!