Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin Dominansı Yükselişe Geçti: Altcoinler İçin Kötü Sinyal Mi? Ne Zaman Alım Yapılmalı?

Bitcoin’in kripto para piyasasındaki hacmini belirten Bitcoin dominansı tekrardan yükselişe geçti. Bitcoin dominansı (BTC.D) son 5 günde %5′ ye yakın yükseldi ve %41 seviyelerine ulaştı. 

Bitcoin dominansının yükselişi çoğu zaman altcoinleri kötü etkiliyor. 9 Haziran tarihinde son zamanların en yüksek seviyesine ulaşan BTC.D o zamandan beri yaşadığı düşüşle birlikte altcoinler yükseliş yaşadı. Bu süreçte Ethereum neredeyse 2 katına yükselirken Solana %75, AVAX ise %120’ye yakın yükseliş performansı gösterdi.

Altcoinlerin yükselişi için Bitcoin dominansının düşerken Bitcoin’in düşüş yaşamaması gerekiyor. Ayrıca Bitcoin sabit seyrederken ya da yükselirken aynı zaman BTC.D artış gösterirse diğer kripto paralar için bir yükseliş sinyali olarak düşünülebilir.

Bitcoin dominansı 19 Ocak-9 Haziran tarihleri arasında %20 artış gösterirken Bitcoin’in ardından en yüksek değere sahip kripto para birimi Ethereum’un fiyatı ise bu süreçte %75’den fazla düşüş yaşamıştı. Son dönemde biraz toparlanma yaşayan kripto paralar, dominansın tekrardan artış göstermesiyle birlikte Bitcoin hareketine bağlı olarak düşüş yaşayabilir. 

Hem Bitcoin dominansının düşmesi hem de Bitcoin fiyatında düşüş yaşanması durumunda altcoinlerin yeni bir dip arayışına daha girebileceği düşünülüyor. BTC.D’nin yapacağı tepeden sonra altcoin fiyatlarının dipte olduğu bir durumda yatırım yapmak en doğru zaman olabilir.

  • İçerikte yer alınan veriler editörün kendi düşünceleridir. Yatırım tavsiyesi içermez.
Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!