Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin Düşüşü Kısa Vadeli Yatırımcıları Vurdu: Yüzde 90’ı Zararda, Sırada Ne Var?

Bitcoin ve kripto paralarda geçtiğimiz hafta yaşanan düşüş ile birlikte kısa vadeli BTC yatırımcılarının %90’ı zararlı konuma düştü.

Bitcoin geçtiğimiz hafta içerisinde 29.800 dolar seviyelerinden %14‘e yakın düşüşle 25.600 dolara kadar gerilemişti. Söz konusu büyük çöküş bütün kripto paraları da beraberinde düşüşe sürüklerken bu durumdan en çok etkilenenler arasında kısa vadeli Bitcoin yatırımcıları yerini aldı.

On-chain analitik platformu Glassnode’un yakın zamanda paylaştığı rapora göre 155 gün veya daha az bir süredir Bitcoin’i bulunan kısa vadeli yatırımcıların (STH) neredeyse %90‘ı zararda bulunuyor.

Raporda, kısa vadeli yatırımcıların elinde bulunan 66,5 milyar dolar değerinde 2,56 milyon Bitcoin‘den, yalnızca 300 bin Bitcoin‘in karlı durumda olduğu belirtildi:

STH’lerin elinde bulundurduğu 2,56 milyon BTC’den yalnızca %11,7’lik kısmına denk gelen 300 bin BTC karda.

Kısa vadeli yatırımcıların potansiyel likidasyonu nedeniyle kazanç sağlamanın zor olduğu piyasada olduğumuzu ifade eden Glassnode, bu durumun 2021 yılının Mayıs ve Aralık aylarında da yaşandığını kaydetti. Zarardaki kısa vadeli yatırımcı oranının Bitcoin’in mart ayında 19.800 dolara düşmesinden bu yana en yüksek seviyede olduğunun altı çizildi.

Glassnode ayrıca düşük volatilite döneminin yaşanan düşüş ile bittiğini belirtirken görünümün yataydan negatife döndüğünü ifade etti.

Bitcoin’de 2021 yılının hem mayıs ayı hem de aralık ayı sancılı geçmişti. Mayıs ayında %50’den fazla değer kaybeden Bitcoin, Aralık ayında ise büyük düşüşünü başlatmıştı. Hal böyle olunca Glassnode’un bu ayları işaret etmesi bu durumun bir düşüş sinyali olarak algılanmasına vesile oldu. Ayrıca görünüm negatife döndüğünü işaret etmesi de bu durumu destekler nitelikte bulunuyor.

CoinGecko verilerine göre son 24 saat içerisinde %0,4 değer kaybeden Bitcoin, yazım itibariyle 25.931 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!