Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin ETF’leri 50 Milyar Dolarlık 150 Kripto Para Ürününü Bitirebilir!

Spot Bitcon (BTC) ETF başvurularının onaylanması 50 milyar dolarlık bir piyasanın sonunu getirebilir.

Kripto para borsası BitMEX’in analiz birimi BitMEX Research tarafından 22 Aralık günü sunulan bir araştırma raporunda, halihazırda faaliyet gösteren tüm borsa yatırım ürünlerine (ETP) yer verildi. Bu güncel listede toplamda 150 kripto para ETP’i bulunduğu ve bunların yönetimi altında 50,3 milyar dolarlık varlık olduğu gözler önüne serildi.

Uzman analistler, ABD’nin spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başvurularını onaylaması durumunda 50 milyar dolarlık ETP piyasasının gölgede kalabileceğini ve ciddi varlık çıkışları görebileceğini öngördü. Söz konusu listedeki en büyük ETP, şu anda bir spot ETF ürününe dönüştürülmeye çalışılan Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) olarak kayıtlara geçti.

Söz konusu 150 kripto ETP’i arasında en büyük 20 tanesi 2023 yılı boyunca toplam 1,3 milyar dolar ile en büyük yatırım hacmine ev sahipliği yaptı.

Piyasa yorumcuları spot Bitcoin ETF’e yönelik talebin ETP’in en az iki katı olmasını bekliyor. Bu da kripto para piyasası için 10 milyar dolarlık likidite anlamına geliyor. Öte yandan tıpkı GBTC’de olduğu gibi ETP’lerin ETF’e dönüşme durumunun varlık miktarında daha fazla artışa yol açabileceği tahmin ediliyor. Spot Bitcoin ETF’inin 2024 yılının Ocak ayında %90 ihtimalle onaylanacağı düşünülüyor.

Yönetimi altında 76 milyar dolarlık varlık bulunan yatırım şirketi VanEck, 2024 yılında spot Bitcoin ETF’lerine 2,4 milyar dolardan fazla akacağına inandığını belirtmişti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!