Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin Fiyatındaki Düşüş Vadeli İşlem Piyasalarına Ağır Darbe Vurdu

Bitcoin fiyatı bu yılın başında 7-8 bin dolar aralığındaydı. Ocak ayının ortalarına doğru hızlı bir şekilde yükselmeye başlayan BTC fiyatı 10 bin dolar barajını aşarak birçok yatırımcıyı umutlandırdı.

Ne var ki geçtiğimiz günlerde piyasanın rengi değişmeye başladı. Zamanla ivme kaybeden Bitcoin, hızlı bir şekilde değer kaybetmeye başladı ve önce 10 bin, onun ardından 9 bin dolar seviyesinin altına indi.

Hacim Azaldı

Bitcoin fiyatının geçtiğimiz hafta içerisinde düşüşe geçmesi vadeli işlem piyasalarını olumsuz yönde etkiledi. Skew tarafından aktarılan verilere göre birçok vadeli işlem platformundaki açık pozisyon miktarında kayda değer bir düşüş görüldü.

Açık pozisyonların toplam değerinin yüksek olması genelde piyasa için olumlu bir gelişme olarak kabul ediliyor. Bu sayının piyasaya giren para miktarını yansıttığı düşünülüyor. CME’deki açık pozisyonların toplam değeri kısa süre önce 1 milyar dolar barajını aşmıştı. Ancak BTC fiyatındaki düşüşle birlikte bu sayı hızla düştü ve 500 milyon doların altına indi.

Bu süreç içerisinde en ağır darbeyi alanlar aslında uzun pozisyon sahipleri oldu. Yine Skew tarafından derlenen verilere göre bu ay içerisinde 700 milyon dolardan fazla uzun pozisyon tasfiye edildi. Bu, BTC fiyatındaki düşüşün vadeli işlem yatırımcılarını ne kadar etkilediğini açık bir şekilde gösteriyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment