Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin İçin Yeni Rekor Beklentisi: İşsizlik ve Enflasyon Verileri Belirleyici Olacak

Kripto para araştırma firması QCP Capital, Bitcoin’de yeni zirve getirebilecek faktörlere değindi.

QCP Capital, 6 Haziran günü yayınladığı raporda Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin piyasadaki hareketlerini analiz ederek yatırımcı beklentilerini açıkladı.

QCP Capital, ABD işsizlik ve enflasyon verilerinin Bitcoin’in yeni rekor seviyelere ulaşmasına yol açabileceğini belirtti. Analistlere göre, işsizlik başvurularının düşük gelmesi ve TÜFE verilerinin olumlu olması, Bitcoin’in fiyatını yeni zirveye taşıyabilir. Ayrıca, spot Bitcoin ETF’lerine 488,1 milyon dolarlık girişler de bu yükselişi destekliyor.

Analistler ayrıca, QCP, Kanada Merkez Bankası’nın faiz oranlarını çeyrek puan indirerek %4.75’e düşürmesinin ardından, Avrupa Merkez Bankası’nın da benzer bir adım atabileceğini söyledi. Bu durum, piyasanın potansiyel faiz indirimlerini fiyatlamasıyla Bitcoin’in ivme kazanabileceğine işaret ediyor.

ABD verilerine kısa süre kaldı

Geçtiğimiz hafta yaşanan %5’lik düşüşe rağmen, Bitcoin’in bu kayıpları telafi ettiği ve piyasanın makroekonomik olayları sindirirken fiyat hareketlerinin bir süre duraksayabileceği ifade edildi.

Özellikle 7 Haziran Cuma günü ABD tarafından açıklanacak tarım dışı istihdam verisi ve işsizlik verisinin Bitcoin’i yeni bir zirveye taşıyabileceği vurgulandı.

Kripto para piyasası, ABD işsizlik başvuruları ve Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam verileri öncesinde durgun seyrediyor. Bitcoin 71.065 dolar, Ethereum ise 3.850 dolar seviyesinde işlem görüyor. CoinGecko’ya küresel kripto piyasa değeri, göre son 24 saatte %0,6 artışla 2,78 trilyon dolara ulaştı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!