verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin ile 300 Milyon Dolar Aklayan Mixer’ın Sahibi Suçunu Kabul Etti

ABD Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre darknette Helix adlı bir Bitcoin mixer’ı aracılığıyla kara para aklamakla suçlanan bir şahıs, suçunu kabul etti.

Ohio’da yaşayan Larry Dean Harmon’ın Helix’i 2014-2017 tarihleri arasında işlettiği, kullanıcıların bu hizmeti anonim bir şekilde Bitcoin işlemi yapabilmek için kullandığı açıklandı.

38 yaşındaki şahsın Helix adlı mixer hizmetine ek olarak, yine darknetteki Grams adlı bir arama motorunu da yönetiyordu.

Adalet Bakanlığının açıklamasına göre Helix, müşterileri adına Bitcoin ile kara para aklamak için darknetteki AlphaBay, Evolution, Cloud 9 gibi birkaç farklı pazaryeri ile birlikte çalıştı.

Helix’in faal olduğu dönem boyunca toplamda 350.000’den fazla Bitcoin’in transferi için kullanıldığı, bunların işlemlerin yapıldığı tarihteki toplam değerinin 300 milyon doları aştığı belirtildi.

FBI’ın Washington’daki saha ofisinin sorumlu direktör yardımcısı Steven M. D’Antuono, “Harmon, uyuşturucu ticaretinden ve daha farklı illegal faaliyetlerden elde edilen Bitcoinleri aklamak için darknetteki satıcılar ile birlikte çalıştığını itiraf etti.” diyerek, FBI’ın “kripto paraların kullanıldığı para aklama ağlarını çökertme” konusunda kararlı olduğunu vurguladı.

Suçunu itiraf eden Harmon, 4.400’den fazla Bitcoin’e el konmasını kabul etti. Harmon maksimum 20 yıl hapis cezası, bir dönem denetimli serbestlik, 500.000 dolarlık veya işleme konu olan mülkün değerinin iki katı kadar para cezası ile karşı karşıya.


Görsel: Dolar (Sean/Flickr, lisanslıdır, görsel Koin Bülteni tarafından değiştirilmiştir)
Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!