Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin ile Ethereum Ayrışıyor: 2 Yıldır İlk Kez Yüzde 70’in Altına Düştü!

Bitcoin ve Ethereum arasındaki korelasyon 2021’den bu yana gördüğü en düşük seviyesine ulaştı.

On-chain analiz platformu Kaiko tarafından aktarılan verilere göre Bitcoin ve Ethereum arasındaki 60 günlük korelasyon 2021’in başından bu yana ilk kez %70’in altına düştü. Kaiko tarafından aktarılan verilerde “1” tam korelasyonu işaret ederken halihazırdaki 0,7 puanlık seviye yaklaşık 3 yıldır görülmemiş bir senkron kaymasını ortaya koydu.

Bitcoin ve Ethereum arasındaki bozulan korelasyonun en büyük tetikleyicisi spot Bitcoin ETF süreci oldu. Geçtiğimiz yıl itibariyle ETF onayına dair beklentiyle birlikte tüm dikkatleri üzerine toplayan Bitcoin, Ethereum’dan ayrışmayı başardı. Bunula birlikte ETH/BTC paritesi de geçtiğimiz yıl adeta kan kaybederek uzun zamandır görmediği seviyelere geriledi.

Öte yandan 2024 yılı içerisinde bir spot Ethereum ETF onayının gelebileceğine yönelik beklentiler yavaş yavaş artarken 10 Ocak itibariyle ETH/BTC paritesinde kayde değer bir toparlanma görüldü. Spot Bitcoin ETF onayından 1 gün önce 0,0479 seviyesine gerileyen ETH/BTC, o günden bu yana %25 artış sergiledi.

Öte yandan ETF haberlerine paralel olarak Ethereum’un spot işlem hacmi artış gösterirken bu durum türev piyasalarına yansımadı. Yatırımcıların türev piyasalarındaki isteksizliği, Ethereum’un yükseliş ivmesinin yarıda kesilmesiyle sonuçlandı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!