Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin ile Lüks Saat Fiyatları Arasındaki Korelasyon Yükselişler ile Bozuldu!

Bitcoin (BTC) ve lüks saatler arasındaki korelasyon, kripto para piyasasında yaşanan son yükselişlerle birlikte bozuldu.

Bitcoin ve lüks saatler arasında uzun süredir devam eden pozitif korelasyon yükselişlerin etkisiyle bozuldu. Özellikle spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) onaylarından önce güçlü bir pozitif korelasyona sahip olan olan Bitcoin ve lüks saatler, son 4 ayda yaşanan yükselişlerin etkisiyle bağlarını kopardı.

Bu dikkat çeken korelasyon 2021 yılında Covid pandemisi sürecinde ciddi bir artış göstermiş ve hem lüks saatler hem de Bitcoin fiyatında artış görülmüştü. Bitcoin ve lüks saatler arasındaki en temel benzerlik ikisinin de sınırlı bir arza sahip olmasından kaynaklanıyor.

Lüks saat piyasalarına odaklanan WatchCharts’ın verilerine göre busektördeki nihai fiyat zirvesi 2021 boğa piyasasının sonunda ve 2022 kripto para durgunluğunun başlangıcında görülmüştü.

Bitcoin fiyatı son aylarda yükseliş yönlü hareket ederken lüks saat fiyatları ise bunun tam tersi şekilde önemli ölçüde değer kaybetti.

Konu hakkında açıklamada bulunan Hong Kong borsası olan VDX’in Araştırma Müdürü Greta Yuan, Bitcoin’in lüks saatlere oranla daha iyi performans sergilemesinin şaşırtıcı olmadığını belirtti:

Bitcoin esasen dijital altın olarak biliniyor, bu nedenle geçtiğimiz yıl lüks saatlerden daha iyi değer kazanması şaşırtıcı değil. Piyasa kısa süre önce 42 bin seviyesinin üzerine geri döndü ve bu da yatırımcıların düşüşü satın almak için güçlü bir talep gösterdiğini ortaya koydu.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!