Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi 2 Yılın Zirvesinde: Tepe Sinyali Mi?

Bitcoin’in (BTC) 17 ay sonra tekrardan 35 bin dolar seviyelerinin üstüne çıkmasıyla birlikte kripto para piyasasında “açgözlülük” hakim oldu.

Alternative.me tarafından sağlanan verilere göre son 10 günde Bitcoin ve kripto paralarda yaşanan yükseliş ile birlikte Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi (FGI), Kasım 2021’den bu yana en yüksek seviyesi olan 72’ye ulaştı.

Bitcoin, spot ETF beklentilerinin artmasıyla birlikte 35 bin dolar seviyelerini 17 ay sonra tekrardan aşarken söz konusu endeksin bu denli yükselmesi akıllara “tepede miyiz?” sorusunu getirdi.

FGI en son Bitcoin’in en yüksek seviyesine (ATH) ulaştığı dönemde 75’in üzerine çıkarak açgözlülük seviyesinde gelmişti. Mevcut durumda da açgözlülük sinyali boğa rallisinin bir süre daha gerçekleşmeyeceğini belirtir nitelikte bulunuyor.

Söz konusu endeks, 0 ila 100 arasında değişerek Bitcoin ve kripto paraların piyasa duyarlılığını analiz etmeye yardımcı olmaktadır. Endeks içerisinde piyasanın mevcut momentumu, volatilitesi, hacmi ve sosyal medya yorumları yer almaktadır.

FGI’de 0 ile 24 arasında bir sayı “Aşırı Korku” olarak tanımlanırken 25-49 puan ise piyasada “korku” olduğunu göstermektedir. 50 puan nötr bir durumu belirtirken 51-74 arası puan “açgözlülük”75-100 arası puan ise “Aşırı Açgözlülük” anlamına gelmektedir.

Endeks piyasanın yukarı yönlü ya da aşağı yönlü olup olmadığını belirleme konusunda oldukça iyi bir performans gösterirken yukarıda olması fiyatın düşüş yaşayabileceği aralığın daha çok olduğunu da ifade ediyor.

Genel kanı piyasada korku hakimken alım yapılması açgözlülük hakimken satış yapılması yönündedir.

Öte yandan göreceli güç endeksi (RSI) adı verilen indikatör de benzer bir sinyal verdi. 0 ila 100 seviyesi aralığında olan bu göstergede de 70’in üzeri “aşırı alım” olduğunu göstermekte ve düşüş gelebileceğini belirtmektedir. Günlük periyotta RSI, 87 seviyesinde bulunuyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!