verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin Lightning Network Rekor Düğüm Sayısına Ulaştı ve Bitcoin Cash’i Geçti

Lightning Network (LN) ana ağı ilk defa 10 bitcoinin üzerinde kapasiteyi kabul edebilecek.

Lightning: 1500 düğüm (node), 70.000’lık $ kapasite

Yeni istatistikler 1 Nisan itibariyle, LN ana ağının Mart ayında genel kabul görme yolunda geçilmesi gereken dönüm noktalarını geçerek 10.476 BTC (70.000 $) kapasiteye sahip olduğunu göstermekte.

LN’nin artan varlığının en son göstergesi, LN için yeni bir widget aracı olan LightningTip’in web sitelerinde Lightning ödemelerini kabul etmek için kullanabileceğinin açıklanmasıyla ortaya çıktı.

LightningTip’in sadece ilk beta sürümünü yayınladı! Bunu web sitemde Lightning Network üzerinden bahşiş kabul etmeyi sağlamak için oluşturdum. LightningTip faturaları oluşturmak ve hangilerinin ödenmiş olduğunu izlemek için arka planda Lightning Daemon’ı (LND) kullanıyor.

Aynı zamanda, açık kaynak site tasarım aracı WordPress’in e-ticaret platformu wooCommerce, hem Bitcoin hem de Litecoin ödemeleri için LN özelliğini eklediğini açıkladı.

Bitcoin Cash Gözden Düşüyor

Geçen ay Lightning ana ağında Bitcoin kullanımı ilk kez yaşandı.

Lightning Labs Lightning Daemon (lnd) şeklinde ilk beta uygulaması büyük beğeni topladı, ayrıca açılışta Twitter CEO’su Jack Dorsey’den de olmak üzere 2.5 milyon dolarlık fonun başarılı bir şekilde toplandığın duyuruldu.

Mevcut 1126’nın halka açık olmak üzere 1500’den fazla düğüm ile protokol, LN’nin işini yapma amacını kendisine amaç edinen altkoin Bitcoin Cash’in (BCH) düğüm sayısını bile aştı.

BCH’nin kendini daha ucuz ve daha hızlı bir Bitcoin sürümü olarak tanıtmaya devam etmesine  rağmen, eldeki veriler BCH’nin artık Bitcoin Lightning Network düğümlerinden daha az geçerli olduğunu doğrulamakta.

Aynı zamanda, Bitcoinin SegWit’i kabul etmesi sonucu gerçekleşen ilerlemeler sayesinde daha önce oluşan yüksek işlem ücretleri, birkaç hafta önce çok cüzi miktarlara indirildi. Blockchain.info gibi birçok popüler tüketici cüzdanı, 1 Nisan itibariyle byte başına sadece 2 satoshis ücreti teklif etmekte.

Bu arada, kullanılabilirlik konusundaki ilerlemeler henüz 7000 $ ‘ın üzerinde bir destek bulamayıp 6600 $’ ın altında seyreden BTC / USD’nin pazar duyarlılığına yansımadı.

Herhalde piyasa hacmine göre en iyi on kripto paraya göz atmak daha sıkıcı bir okuma olabilir. Altkoinler serbest düşme şeklinde son 24 saat içinde % 50 daha fazla değer kaybederken, Bitcoin% 4.55 ve, BCH ise Bitcoinin iki katı (% 9.55) oranında fiyat kaybetti.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment