verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin Lightning Network Sayıca Fazla Çoklu İmza İşlemi Nedeniyle Kısa Süreli Sekteye Uğradı

Bitcoin (BTC) Lightning Network üzerinde gerçekleştirilen sayıca fazla çoklu imza işlemi, ağın senkronunun bozulmasına ve kısa süreli durmasına neden oldu.

Yakın tarihte Bitcoin Lightning Network üzerinde tek seferde ve yoğun şekilde gerçekleşen çoklu imza işlemi ağın kısa süreli sekteye uğramasına neden oldu. Bitcoin geliştiricisi ve Bitmatrix‘in kurucusu Burak Keçeli tarafından gerçekleştirilen işlemin yarattığı hata kısa bir süre sonra düzeltildi.

Söz konusu hataya neden olan işlem, tek bir işlemi imzalamak için birden çok şifreleme anahtarının kullanıldığı çoklu imza işlemiydi. Normal şartlar altında birden fazla katılımcı ile sağlanan bu işlemin tek elden gerçekleştirilmesi adeta ağın sınırlarını zorlu bir teste tabi tuttu. 999 çoklu imzadan 998’ini yaratan geliştirici işlem ücreti olarak sadece 4,82 dolar ödedi.

Yüksek miktarda düşük değerli transferi işlemek için tasarlanmış ve Bitcoin üzerine inşa edilmiş bir katman olarak tanımlanan Lightning Network’ün hala deneysel bir aşamada olduğu biliniyor. Bununla birlikte Lightning Network nodelarını (düğümlerini) çalıştıran doğrulayıcıların aynı zamanda ana ağdaki Bitcoin nodelarını da çalıştırması gerekiyor.

Ağı zorlayan bu çoklu işlem, node kullanıcıları için uyum sorunlarına da neden oldu. Birçok kullanıcı, ağ ile senkronize olamadıklarından şikayet etti. Kullanıcılar hatanın devam ettiği süreç boyunca kendi nodeları aracılığıyla erişilemez hale geldi. Erişim kesintisinin “btcd” adlı bir Bitcoin uygulamasının ayrıştırma kitaplığındaki hatadan kaynaklandığı tespit edildi. Hata kısa süre sonra giderildi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!