Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin Madenci Verisi FTX Çöküşüne Çok Benziyor: Geri Dönüş Zamanı Mı?

Bitcoin madencilik zorluğu FTX çöküşüne benzer bir gerileme yaşarken olası bir geri dönüş sinyali akıllara geldi.

On-chain analiz platformu CryptoQuant, yakın tarihli bir raporunda Bitcoin madencilerinin güncel durumuna odaklandı. Söz konusu raporda, madencilik zorluğunun FTX çöküşüne benzer bir gerileme yaşadığına odaklanana analistler, bunun bir dip sinyali olabileceğini kaydetti.

Verilere göre Bitcoin madenciliği zorluğu 5 Haziran 2024’te %7,8 düşüş yaşadı. Bu düşüşle birlikte nisan ayındaki halving etkinliğinden bu yana görülmeyen seviyelere ulaştı. Bu, 2022’de kripto borsası FTX’in çöküşünden bu yana en büyük zorluk düşüşüne işaret etti.

50 milyon dolarlık kayıp yaşandı

CryptoQuant analisti, madencilerin günlük gelirlerinin halving öncesi 78 milyon dolardan şu anda 26 milyon dolara düştüğünü söyledi.

Konu hakkında açıklamada bulunan CryptoQuant araştırma başkanı Julio Moreno, CoinDesk Global’e şunları söyledi:

Ağ hash oranı, Aralık 2022’deki FTX çöküşü sonrası ile karşılaştırılabilecek şekilde %7,8’lik bir düşüş yaşadı. Günlük gelirlerin halving öncesi 78 milyon dolardan şu anda 26 milyon dolara düşmesiyle madencilerin kârlılığı darbe aldı. Bazı madencilerin düşük kârlılığa tepki olarak ekipmanlarını kapatması nedeniyle ağ hashratesinin düşmesinin ardından madencilik zorluğu mayıs ayı başından bu yana azalıyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!