Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin Mucidi Satoshi Nakamoto’nun Mesaj Attığı Wikileaks Kurucusu Artık Özgür!

Wikileaks kurucusu Jullian Assange, İngiltere hapishanesinden tahliye edildi.

Kripto paralar ve Bitcoin ile yakın bağıyla bilinen Jullian Assange, Londra’daki Belmarsh cezaevinde 5 yıllık hapis sürecinin ardından  tutulduğu hücresinden çıkarıldı ve ABD’li yetkililere teslim edildi. Bu adım, ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) ile sağlanan anlaşma kapsamında atıldı.

Anlaşma doğrultusunda Assange, ABD ulusal savunma bilgilerini elde etmek ve ifşa etmek suçlarını kabul etti. Bir özel jet ile Saipan adasına gönderilen Assange, 25 Haziran günü yargıç karşısına çıkacak. Assange’ın 5 yıl daha ABD’de hapis yatabileceği düşünülüyor.

Assange 2014 yılında verdiği bir röportajda, Bitcoin ve Wikileaks’in birbirlerini canlı tutmaya yardımcı olduğunu söylemişti. Wikileaks entegrasyonu, Bitcoin için o zamana kadarki en büyük kullanım alanlarından biri olmuştu.

Satoshi’nin mesaj arkadaşı

Bitcoin mucidi Satoshi Nakamoto bir Bitcoin Talk gönderisinde WikiLeaks’e “Bitcoin’i kullanmaya çalışmaması” çağrısında bulundu çünkü “getireceğiniz ısı muhtemelen bu aşamada bizi yok edecektir.” Bu mesajında, yasal sıkıntıları ve devletlerin gözü önüne çıkmamayı kast ediyordu.

Nakamoto’nun ortadan kaybolmadan önce Aralık 2010’un sonlarında yaptığı ikinci paylaşımında “WikiLeaks arı kovanına çomak soktu ve sürü bize doğru geliyor” demişti. Devamında ise “bu ilgiyi başka bir bağlamda görmek güzel olurdu” diye eklemişti.

Bitcoin ile bağımsızlık mücadelesi

Assange, devlet sırlarını ifşa etmekle suçlanınca çareyi Bitcoin’de aramıştı. Kampanyası için bağış toplayan Assange özellikle PayPal olayından sonra Bitcoin’e ağırlık vermişti.

Hatırlanacağı üzere Aralık 2010’da PayPal, WikiLeaks’in fon toplamak için kullandığı hesabını kapatmıştı. Assange yasal mücadele için bağışları Bitcoin ile topladı.

Ayrıca baha yakın dönemde gerçekleşen birr bağış kampanyası kapsamında 55,2 milyon dolar değerinde 16.500 Ethereum yardımı almıştı.

Donald Trump detayı

Kasım ayında gerçekleşecek ABD başkanlık seçimlerine hazırlanan Trump, kripto para yanlısı söylemleriyle dikkat çekmişti. Bununla birlikte Trump, başkan seçilmesi durumunda Assange’ı serbest bırakacağına dair bir demeçte verdi.

Favori aday başkanlığa doğru yaklaşırken ABD’nin Assange için bir adım atması dikkatlerden kaçmadı.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!