Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin Düşüşünün Perde Arkası: 9 Milyarlık “Haberi Sat” ile 50 Bin Dolar Masada Mı?

Bitcoin fiyatı 60 bin doların altını görürken arkasındaki sebepler ve olası destek seviyeleri yavaş yavaş netleşmeye başladı. 

2014 yılında 850 bin Bitcoin’i çalınan kripto para borsası Mt.Gox dün yaptığı açıklamada, 9,6 milyar dolarlık Bitcoin (BTC) ve Bitcoin Cash (BCH) geri ödemelerinin temmuz ayının başında başlayacağını belirtti.

Bu açıklamalara paralel olarak Bitcoin ve kripto paraların fiyatları %5’i aşkın düşüş yaşadı. Bitcoin fiyatı, haber sonrası başlayan düşüş ile TSİ gece saatlerine kadar sert satışlara ev sahipliği yaparak 58.500 dolara erişti.

Bitcoin düşüşü Mt.Gox’un ardından geldi

Nobuaki Kobayashi tarafından dün paylaşılan gönderiye göre Bitcoin’in düşüşü, Mt. Gox’un Temmuz ayında Bitcoin ve Bitcoin Cash geri ödemelerinin başlayacak olmasıyla birlikte geldi.

Öte yandan kripto para borsası Bitget’in araştırma analisti Ryan Lee, Mt Gox’un geri ödeme duyurusunun klasik bir “haberi sat” senaryosu olduğunu söyledi. Lee ayrıca yaptığı açıklama şu ifadelere yer verdi:

Bitcoin’deki geri ödeme, arz akışıyla ilgili piyasa endişelerine neden oluyor. Bitcoinlerini geri alacak kişilerin son on yılda elde edilen önemli kazançlardan yararlanmak için satış yapmaları muhtemel.

Ryan Lee, 9 milyar dolarlık geri ödemenin büyük ve önemli olmasına rağmen Bitcoin’e destek olabilecek farklı faktörler de olduğuna değindi. Analist, ABD Merkez Bankası’nın (FED) muhtemel faiz indirimleri ile birlikte Bitcoin’in Mt.Gox’un olumsuz etkisine direnebileceğini vurguladı.

50 bin dolar masada

Stocklytics analisti Neil Roarty, Bitcoin’in geçen hafta rekor fiyatlara ulaşan Nasdaq’ı artık takip etmediği yönünde yorumlarını paylaşırken piyasanın genelinde bir değişim olduğunu ifade etti. Roarty, bu durumun en büyük madencilerden bazıları ve Almanya hükümeti de dahil olmak üzere büyük Bitcoin bulunduran cüzdanların varlıklarını elden çıkardığı söylentileriyle birlikte gerçekleştiğini söyledi.

Analist, olumsuz havanın devam etmesi halinde 50.000 dolar seviyesini yakın vadeli bir olasılık olarak görüldüğünü de yaptığı yorumlar arasına ekledi.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!