Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin Ordinals, Madencilerin İşine Yaradı: İşlem Ücretleri Birkaç Kat Yükseldi

Bitcoin ağındaki işlem ücretleri, Bitcoin NFT’lerinin yaygınlaşması sonucunda birkaç kat yükseldi.

BitInfoCharts verilerine göre Bitcoin blockchainindeki ortalama işlem ücreti, hafta sonunda en son Nisan 2021’de görülmüş 37 dolar seviyesine kadar çıktı. Bu sayı eylül ve ekim aylarında 1-2 dolar düzeyindeydi.

İşlem ücretlerindeki artışın büyük ölçüde Ordinals’ten kaynaklandığı düşünülüyor. Bu protokol sayesinde Bitcoin ağında nitelikli fikri tapu (NFT) oluşturulabiliyor.

Dune Analytics’taki gösterge paneline göre kullanıcılar, cuma-pazartesi günleri arasında 1 milyondan fazla Ordinals kaydetti.

10x Research Araştırma Müdürü Markus Thielen, “Bitcoin yatay piyasada seyretse de BTC madencilik hisseleri, olağan dışı miktarlarda işlem ücreti üretilmesiyle birlikte hala iyi performans gösteriyor.” dedi.

Madencilik şirketlerinin payları, son dönemlerde Bitcoin’e kıyasla daha yüksek getiri sağladı. Bitcoin ay boyu yüzde 7 değer kazanırken Marathon Digital, Riot Platform, Cleanspark gibi şirketlerin payları yüzde 15 ile yüzde 40 aralığında değerlendi.

Ordinals, Bitcoin topluluğu içerisinde tartışma konusu oldu. Blockstream CEO’su Adam Back, bunların “durdurulamayacağını” söylerken Luke Dashjr, bu görüşe katılmıyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!