Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin Şubat Ayına Düşüşle Başladı: Tarihsel Veriler Bu Ay İçin Ne Diyor?

Bitcoin (BTC) için son 11 yılın 9’unda yükseliş getirmeyi başaran şubat ayı, bu sefer kırmızı mumlarla açıldı. 

Kripto para piyasası, ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz kararını açıklamasıyla birlikte şubat ayına çalkantılı bir giriş yaptı. CoinGlass’ın verilerine göre kripto para piyasası 2013 yılından bu yana şubat ayında sadece iki kez negatif aylık getiri sunarak dikkat çeken bir performansa tanıklık etmişti.

Verilere göre kripto para piyasası sadece 2014 ve 2020 yılının şubat ayında sırasıyla -%31 ve -%8’lik kayıp yaşattı. Geriye kalan 9 yılın şubat ayında %61‘e varan ciddi yükselişler görüldü. Bitcoin geçtiğimiz yıl şubat ayında ise sadece %0,03 yükseliş sergileyebilmişti.

Piyasa analistleri söz konusu verilerden yola çıkarak bu şubat ayında da yükseliş yönlü bir hareketin gelebileceğini öngördü. Geçtiğimiz 5 ayı pozitif kapatan Bitcoin, son olarak Covid pandemisi sürecinde görülen ciddi bir yükseliş serisine ev sahipliği yapmayı başardı.

Öte yandan dün akşam FED Başkanı Powell’ın mart ayında faiz indirimi beklemediğine dair açıklaması, kripto paralar dahil tüm risk piyasalarında tedirginlik yarattı.

CoinGecko verilerine göre son 24 saat içerisinde %1,8 değer kaybeden Bitcoin, yazım esnasında 42.178 dolardan işlem görüyor.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!