Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin Teknik Analiz: 11 Şubat 2020

Bitcoin İçin Üç Senaryo…

Merhaba,

Bitcoin geçtiğimiz son hafta sonu 2020 yılının hem en yüksek noktasına ulaştı hem de oradan hızlıca uzaklaştı. 9 Şubat’ta beş haneli rakamlara adım adım ve kararlı bir şekilde ilerleyerek ulaşan kripto piyasasının en değerli varlığı, 10.000$’ın üstünde sadece bir gün kalabildi. Boğaların aradığı ve fazlasıyla ihtiyaç duyduğu desteği göremeyen fiyat, geri çekilmesini hayata geçirerek düşüş hamleleri yapmaya başladı. “Peki bundan sonra ne olacak?” sorusunun cevabını ikisi olumlu biri olumsuz toplam üç farklı senaryoda bulmaya çalışacağız.

Günlük grafiğe baktığımızda yükselen bir eğilim içindeki fiyatın “Pullback&Reversal” geri çekilme ve ardından tersine çekilmeler yaşadığını görebiliyoruz. Fiyatın bu gel git hareketleri sırasında her seferinde kendisine bir basamak yukarıda yeni destekler bulması ve her geri çekilmenin ardından yeniden zirve yapma çabası düşüş eğilimindeki fiyatın tekrar yönünü yukarı çevirebileceğini gösteriyor. Eğer fiyat 9.500$’da tutunabilirse tersine hamlesini yapıp bir kere daha 10.000$ ve üstünü deneyecektir.

Avustralyalı Darly Guppy tarafından bulunan ve ülkemizde çok fazla bilinmemesine karşın son derece etkili olan GMMA “Guppy Çoklu Hareketli Ortalama” teknik analiz göstergesine baktığımızda fiyatın olumlu bir senaryoyla karşı karşıya olduğunu görebiliyoruz. Nisan ve Eylül 2017 ile Mart 2019’da kısa vadeli hareketli ortalamaların uzun vadeli hareketli ortalamaları yukarı kırmasıyla başlayan boğa fiyat hareketi, Ocak 2020’de de kendisini tekrar ediyor. Geçmiş tarihlerde gördüğümüz bu kesişimin ardından yaşanan fiyat hamlelerinin bir benzerinin içinde bulunduğumuz yılın başı itibariyle gerçekleşmeye başladığını söyleyebiliriz.

Yukarıdaki olumlu senaryolara karşın yaşanması söz konusu olabilecek olumsuz senaryo ise;

Aralık 2017’de yaklaşık %900’ün üzerinde bir artış gösteren Bitcoin fiyatının bu artışın hemen ardından 7 günde 7.000$ civarındaki düşüşü, Haziran 2019’da %180 artış gösteren fiyatın 4 günde 4.000$ civarındaki düşüşü (olumsuz bir senaryo olarak) Şubat 2020’deki %40’lık artışın akıbetinin ne olabileceği konusunu düşündürüyor. Bitcoin fiyatlarının hızlı ve büyük artış hamlelerinin hemen ardından gelen ve kısa zaman içinde gerçekleşen fiyat düşüşleri, Şubat ayındaki bu hızlı fiyat artışının sonunun da hüzünlü olabileceğinin bir işareti olabilir.

Bu üç fiyat senaryosuna eklenebilecek daha başka senaryolarda elbette olacaktır. Önemli olan fiyatın hamlesini en doğru şekilde tespit edebilmek için en doğru senaryoyu bulabilmek. Bu da bilgi ve bilgiyi doğru işlemekle elde edilebilecek bir sonuçtur. Doğru bilgi her zaman yol gösterici olarak karşınıza çıktığında sonuçları da mutluluk verici olacaktır.

Sevgi ve Saygıyla.

Taner BOZKURT

22 – 23 Şubat tarihlerinde İstanbul’da Teknik Analiz Sanatı Eğitimi düzenlenmektedir.

Başvuru linkleri aşağıdadır.

teknikanalizegitimi.com

bitcointeknikanaliz.com iletişime geçiniz.

 

UYARI: Yukarıda belirtilen fiyat, grafik ve analizler bir yatırım tavsiyesi değildir. Piyasaya genel anlamda bir bakış açısı sunması amacıyla hazırlanmıştır.

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Leave a comment