Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin Türevlerinde Hareketlilik Sürüyor: En Son Kasım 2021’de Görülmüştü

Türev borsası Deribit’teki Bitcoin sürekli vadeli işlem sözleşmelerinin açık pozisyonları, 2021’deki boğa piyasasına yaklaştı.

Deribit’teki açık pozisyonların değeri, yılın en yüksek seviyesi olan 740 milyon dolara ulaştı. Bu sayılar, Bitcoin fiyatının 68.000 dolara kadar çıktığı Kasım 2021’den beri görülmüyordu.

Açık pozisyonlardaki artış, piyasaya para girdiği ve yatırımcı tarafındaki hareketliliğin arttığı anlamına geliyor olabilir.

Keyrock’ın Asya Pasifik İş Geliştirme Müdürü Justin d’Anethan, CME’deki Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin prim oranının da piyasa adına olumlu olabileceğini düşünüyor. D’Anethan, “CME sözleşmelerindeki vadeli işlem priminin sağlıklı olduğunu fark etmemek elde değil ki bu, bazı sofistike oyuncuların Bitcoin’den risk almak istediğine işaret ediyor.” dedi.

D’Anethan, bunun “ocağın ortasında/sonunda alınması beklenen spot Bitcoin ETF’si kararıyla” bağlantılı olduğunu söyledi. Ancak KeyRock yöneticisi, yatırımcıları temkinli olmaya çağırdı:

“Herkesin pozisyonunun uzun olduğu dönemlerde bazı büyük oyuncuların fiyatları düşürüp, kaldıraçlı uzun pozisyonlardaki likidasyonları tetikleyeceğini düşünmek güç değil.”

Tüm gelişmelerden ve paylaşımlardan haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!