verisine göre
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bitcoin Üstün Bir Para Biçimidir ve Diğer Dijital Varlıklardan Ayrı Ele Alınmalıdır -Fidelity Investment

Finansal hizmetler şirketi Fidelity Investment’a göre bitcoin’in (BTC) sahip olduğu özellikler nedeni ile benzersiz olduğu için diğer dijital varlıklardan ayrı olarak ele alınması gerekiyor.

Fidelity, 1 Şubat tarihinde yayınladığı “Bitcoin First” makalesinde bitcoin‘in dijital varlık piyasasının geri kalanından ayrı olarak düşünülmesi gerektiğini belirtti. Makalede bitcoin’in diğer dijital varlıklardan temel olarak farklı olduğuna ve başka hiçbir dijital varlığın “parasal bir mal olarak” bitcoin’in yerini alamayacağına yer verildi.

Makalede ayrıca sadece bir teknoloji olarak değil “üstün bir para biçimi” olarak adlandırılan bitcoin için;

Altının nadirliği ve dayanıklılığı ile itibari paraların kullanım, depolama ve taşınabilirlik kolaylığını yapısında bulundurarak birçok iyi özelliğe sahiptir.

ifadeleri kullanıldı.

Fidelity, bitcoin’in arkasında onu yöneten bir organizasyon olmadığı ve temettü ödemediği veya nakit akışı olmadığı için güvenilir bir para biçimi olmanın tüm özelliklerine sahip olduğunu düşünüyor. Ayrıca bitcoin’in sınırlı arzı ve merkeziyetsiz doğasının mükemmel bir parasal araç olma özelliklerine katkıda bulunduğuna yer verildi.

Bitcoin’in sadece tek bir para birimi olacağını tahmin edecek kadar cesur olmayacağız ancak ağının sahip olduğu güçlü etkileri nedeniyle dijital varlık ekosistemine hakim olacağına inanıyoruz.